Pola biwakowe

Nadleśnictwo Pomorze zaprasza do rezerwacji pól biwakowych na terenie Nadleśnictwa Pomorze.

Regulaminy

Nadleśnictwo Pomorze wprowadza do stosowania regulaminy udostępniania obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych. Regulaminy znajdują się poniżej.

Program "Zanocuj w lesie"

Nadleśnictwo Pomorze przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie” w ramach, którego wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni 1641 ha, przeznaczone dla miłośników bushcraftu i survivalu, gdzie bez ryzyka naruszenia ustawy o lasach, wszyscy zainteresowani mogą biwakować.

Poradnik bezpiecznego turysty

Poradnik bezpiecznego turysty zawiera informacje o potencjalnych zagrożeniach występujące w lesie oraz zasady bezpiecznego przebywania w lesie.

Miejsce na ognisko

Miejsca przeznaczone do palenia ognisk na terenie Nadleśnictwa Pomorze

Szlaki turystyczne PTTK

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, (najstarsze w Polsce stowarzyszenie skupiające turystów i krajoznawców) „powstałe w 1950 r. z utworzonego w 1873 roku Towarzystwa Tatrzańskiego, które w 1920 roku przyjęło nazwę Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, oraz utworzonego w 1906 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego jest spadkobiercą tradycji i dorobku ideowego, a także następcą prawnym majątku tych Towarzystw”

Drogi leśne udostępnione do ruchu publicznego, miejsca postoju pojazdów

Lokalizacja MPP oraz przebieg dróg udostępnionych do ruchu publicznego dla pojazdów silnikowych, zaprzęgowych i motorowerów na terenie Nadleśnictwa Pomorze.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

udostępniony szlak w rezerwacie Pomorze

udostępniony szlak w rezerwacie Pomorze

Zarządzeniem z dnia 11 lipca br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wyznaczył szlak udostępniony dla ruchu pieszego w rezerwacie przyrody Pomorze.

Rezerwat przyrody Pomorze został utworzony 24 listopada 1983 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego i zajmuje powierzchnię prawie 20 hektarów. Położony jest w oddziale 1100, około 2 km na północny wschód od Gib.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie najstarszego drzewostanu Puszczy Augustowskiej oraz pozostałości dawnego grodziska Jaćwingów.

W granicach rezerwatu znajduje się fragment lasu z dorodnym 230-letnim drzewostanem sosnowym. W południowej części rezerwatu, na wzgórzu, znajduje się stanowisko archeologiczne - Grodzisko w Posejnelach, znane jako góra Pilikanis. Jest to pozostałość osadnictwa obronnego z początków naszej ery i średniowiecza. W języku litewskim słowo piliakanis oznacza górę zamkową, grodzisko na wzniesieniu lub wzgórze warowne. Dodatkowy, niepowtarzalny klimat temu miejscu nadaje położenie wzdłuż koryta rzeki Marychy na wyniesieniu morenowym.

Wyznaczony szlak dla ruchu pieszego pozwoli na pokazanie walorów przyrodniczych najstarszego drzewostanu sosny zwyczajnej w Puszczy Augustowskiej, walorów kulturowych grodziska jaćwieskiego oraz walorów krajobrazowych pięknej doliny rzeki i form ostatniego zlodowacenia.