O nadleśnictwie

Położenie, historia, organizacja oraz projekty unijne.

Zasoby leśne

Drzewostany nadleśnictwa wg. gatunków panujących tworzy głównie sosna z udziałem 89,9%, świerk panuje w 5,9% drzewostanów, dąb 0,8 %, brzoza 0,8%, olsza 2,3% a pozostałe gatunki 0,3% na powierzchni leśnej.

Hodowla lasu

Zgodnie z przyjętymi uwarunkowaniami prawnymi, celem gospodarstwa leśnego jest kształtowanie lasu wielofunkcyjnego, trwałego, ekologicznie zrównoważonego, a zatem zbudowanego zgodnie z prawami rządzącymi ekosystemami leśnymi. W hodowli i urządzaniu lasu przyjmuje się, że celem długookresowym jest model drzewostanu dojrzałego.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego oraz pozyskanie choinek.

Urządzanie lasu

Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem, na podstawie którego Nadleśniczy prowadzi racjonalną gospodarkę leśną, tak by zachować zasoby leśne dla przyszłych pokoleń ludzi w stanie lepszym niż dotychczas, chronić te zasoby i dążyć do ich powiększenia.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa sprawują Starostwa Powiatowe w Sejnach i Augustowie.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

sytuacja po huraganie

sytuacja po huraganie

Silny wiatr, wiejący nad Polską 29 czerwca br. wyrządził wiele szkód. Oto jego niszczycielskie efekty.

Huraganowe podmuchy wiatru przeszły przez teren Nadlesnictwa Pomorze, uszkadzając dziesiątki tysięcy drzew na łącznej powierzchni około 50 hektarów.

Jest to teren zbliżony powierzchnią do 70 boisk piłkarskich. Ponadto występuje bardzo duża ilość uszkodzeń pojedyńczych drzew, rozproszonych po całym lesie. Łączną masę uszkodzonych drzew określa się wstępnie na  około 30 000 metrów sześciennych.

W tej wyjątkowej sytuacji, po wstępnej inwentaryzacji strat, Nadleśnictwo w pierwszej kolejności przeprowadziło spotkanie szkoleniowe ze wszystkimi pracownikami ZUL, poświęcone sprawom BHP przy pozyskaniu drewna pohuraganowego. Drzewa złamane, zawieszone, naderwane, z dużymi naprężeniami są szczególnie niebezpieczne, ich ścinanie wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego służba terenowa postawiona jest w stan najwyższej gotowości. 

 W pierwszej kolejności przystąpiono do uprzątania drzew niebezpiecznych  przy drogach publicznych i zabudowaniach, następnie prace będą prowadzone w pozostałych częśch zniszczonego lasu.

W związku z zaistniałą sytuacją, aż do odwołania, obowiązuje zakaz wstępu do lasu w leśnictwach z największą ilością uszkodzeń tj. Wigrańce, Budwieć i Wiłkokuk.