Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

POMNIKI PRZYRODY

            W granicach Nadleśnictwa Pomorze znajdują się 42 zaewidencjonowane pomniki przyrody.

            Za pomnik przyrody w rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody uznaje się pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Ustanowienie pomnika przyrody następuje w drodze uchwały rady gminy.

            Na omawianym obszarze dominującą formą ochrony pomnikowej, są pojedyncze drzewa. Przy wyborze drzew, decydujący może być wyróżniający je ich sędziwy wiek, niezwykły kształt, piękno pokroju lub wielkość. O objęciu ochroną, poza ponadprzeciętnymi wymiarami, może również zdecydować występowanie drzewa na granicy lub poza granicą naturalnego zasięgu danego gatunku.

            Ochronie podlegają również dzieła sztuki ogrodniczej (parki) oraz elementy mające znaczenie dla piękna krajobrazu (np. aleje).

            W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa występują 42 pomniki przyrody, w tym: - 26 pojedynczych drzew - 7 grup drzew - 1 grupa krzewów - 8 pojedynczych głazów narzutowych narzutowych.

                Spośród wymienionych pomników 22 zlokalizowane są na gruntach nadleśnictwa, są to: cztery grupy drzew oraz 18 pojedynczych drzew pomnikowych. Większość z nich to okazałe dęby szypułkowe Quercus robur oraz sosny zwyczajna Pinus sylvestris. Ich stan wg danych nadleśnictwa określany jest jako dobry.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"stare dzieje"

 

 

Informujemy o rozpoczęciu konsultacji społecznych zadań  gospodarczych

 

planowanych do wykonania w roku 2012 w lasach HCVF

 

 

Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres

Nadleśnictwa Pomorze do dnia  22 grudnia 2011 roku.

 

Więcej informacji w zakładce Lasy HCVF - Konsultacje zabiegów gospodarczych

 

Pomorze, dnia 21.11.2011 r.

 

 

 

 

Konkurs - Różnorodność biologiczna lasów

 

 

Regulamin i zasady udziału w konkursie znajdują się na stronie www.mos.gov.pl/konkurs_SDOS

 

 

 

 Informacja o konsultacjach

Trwają konsultacje społeczne dla 28 nadleśnictw RDLP Białystok

28 nadleśnictw RDLP Białystok ubiega się o certyfikat FSC.

W imieniu zespołu audytorów Programu Qualifor SGS Polska, pragniemy poinformować o rozpoczętym procesie konsultacji publicznych w związku z zaplanowanym audytem certyfikacyjnym gospodarki leśnej 28 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Grupa obejmuje następujące nadleśnictwa: Augustów, Bielsk, Borki, Czarna Białostocka, Czerwony Dwór, Dojlidy, Drygały, Ełk, Giżycko, Głęboki Bród, Gołdap, Knyszyn, Krynki, Łomża, Maskulińskie, Nowogród, Nurzec, Olecko, Pisz, Płaska, Pomorze, Rajgród, Rudka, Supraśl, Suwałki, Szczebra, Waliły, Żednia.

Audyt terenowy będzie miał miejsce w dniach 16-20 maja 2011 roku.

Członkami zespołu audytorów, którzy przeprowadzą audyt certyfikacyjny, będą:

- Krzysztof Wypij (audytor SGS Qualifor)

- Paweł Wiktorowicz (audytor SGS Qualifor)

- Arkadiusz Siembida (audytor SGS Qualifor)

- dr Andrzej Kamocki (lokalny ekspert)

- Felicity Henman-Weir (niezależny obserwator)

Mając na uwadze znaczenie wkładu stron zainteresowanych w proces certyfikacji gospodarki leśnej, zwracamy się z prośbą o przedstawianie opinii i komentarzy na temat gospodarki leśnej prowadzonej na terenie wymienionych powyżej nadleśnictw. Jesteśmy również otwarci na propozycje bezpośrednich spotkań podczas audytu.

Dodatkowe informacje na temat certyfikacji gospodarki leśnej FSC można uzyskać na stronie SGS Forestry a także pod adresem:

Paweł Wiktorowicz

SGS Polska Sp. Z o.o.

ul. Derdowskiego 7

81- 369 Gdynia

Poland 

telefon komórkowy: + 48 691 767 443

faks: + 48 58 661 07 07

email: pawel.wiktorowicz@sgs.com 

 

Hubertus w Gibach - 7.11.2010

 

Hubertus w Gibach jest plenerową imprezą organizowaną od lat. Co roku na początku listopada w sercu Puszczy Augustowskiej spotykają się leśnicy, myśliwi i sympatycy lasu, którzy chcą oddać cześć Świętemu Hubertowi i naturze. W tym roku uroczystości odbyły się w niedzielę 7 listopada. Współorganizatorami obchodów były Nadleśnictwa Głęboki Bród, Płaska, Pomorze oraz Koła Łowieckie „Słonka" i „Łoś". 

Święto Huberta rozpoczęła Uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Św. Anny w Gibach, której uczestnikami były również zwierzęta. Po zakończeniu Liturgii leśnicy wspólnie                     z myśliwymi złożyli wieńce pod pomnikowym krzyżem poświęconym pamięci osób zamordowanych podczas obławy augustowskiej 1945 roku.

Następnie odbyła się biesiada myśliwska przy ognisku. Impreza zgromadziła ponad 300 osób. Każdy mógł spróbować przysmaków z dziczyzny i posłuchać opowieści łowieckich oraz poznać sygnały myśliwskie. Ponadto leśnicy wspólnie z myśliwymi i Terenowym Kołem Pszczelarzy w Sejnach zorganizowali wystawę kultury i tradycji łowieckiej. Oprócz trofeów zaprezentowano spreparowane zwierzęta, literaturę, fotografie, medale i inne przedmioty o tematyce związanej z myślistwem.

Leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród opowiadali również o gospodarce leśnej oraz                        o potrzebie ochrony zwierzyny. Każdy mógł się zaopatrzyć się w karmę dla ptaków oraz materiały promocyjne i edukacyjne prezentujące pracę leśników.

 

 

Joanna Hołubowicz

Nadleśnictwo Głęboki Bród

 

 

 

 

 

 

Dnia 22.04.2010r. na zaproszenie Pana Dyrektora A. Małkińskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach poprowadziliśmy zajęcia z edukacji leśnej z okazji święta Dnia Ziemi.

 Wraz z leśnikiem z Nadleśnictwa Augustów – Romanem Rogozińskim przedstawiliśmy prezentacje na temat:

 „Zawód – leśnik", czyli na czym polega praca leśnika

 „Wypalanie traw" –jakie szkody niesie za sobą  wypalanie traw

 "Przyroda Puszczy Augustowskiej" -  krajobraz puszczy w obiektywie,  

„Park Narodowy Południowego Spitsbergenu" z pięknymi zdjęciami autorstwa R. Rogozińskiego.

Podczas wyświetlania prezentacji była  sprawdzana czujność słuchaczy, którzy za udzielenie prawidłowych odpowiedzi otrzymywali pięknie wydane nagrody książkowe. Uczniowie okazali się być bardzo aktywni i chętnie uczestniczyli w pokazie prezentacji.

Jesteśmy mile zaskoczeni tak ciepłym przyjęciem i tak zdyscyplinowaną młodzieżą.

Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby leśnik kojarzył się pozytywnie i mamy nadzieję ,że nasza praca sprawiła, że uczniowie bardziej będą doceniać walory naszego regionu i już nigdy nie zapłonie na Sejneńszczyźnie łąka.

 

 

 

 OBCHODY "DNI OTWARTE W NADLEŚNICTWACH"
15.06.2009 R.
 
W dniu 15.06.2009r. na terenie Nadleśnictwa Pomorze odbyły się „Dni otwarte nadleśnictw" zorganizowane przez leśników Nadleśnictwa Pomorze. Impreza odbywała się na „wolnym powietrzu" i zlokalizowana była na wiacie w pobliskiej szkółce. W obchodach wzięli udział przedstawiciele następujących szkół: Szkoła Podstawowa z Sejn, Szkoła Podstawowa z Gib, Gimnazjum z Sejn oraz Gimnazjum z Gib. Ogólnie w imprezie uczestniczyło 78 osób wraz z nauczycielami, rodzicami oraz pracownikami nadleśnictwa.
Uczniowie mieli okazję usłyszeć jak powinno zachowywać się w lesie, obejrzeli najczęściej spotykane tablice leśne, wysłuchali leśniczego, który opowiadał o szkodnikach występujących w lesie oraz przedstawił przedmioty służące do odbiórki drewna. Dodatkowo dzieci obejrzały dwie prezentacje: pierwsza dotyczyła zawodu leśnika, druga natomiast dotyczyła rozpoznawania grzybów i zasad ich zbierania. Najmłodsze dzieci miały okazję zagrać w „Leśną grę planszową". Wzorem lat ubiegłych pokazano również szkółkę, na której uczestnicy mogli zaznajomić się z gatunkami drzew i krzewów rosnących na kwaterach.
Zwieńczeniem obchodów „Dni otwarte w nadleśnictwach" był poczęstunek zorganizowany przez Nadleśnictwo Pomorze.
 
 
 
 
 

 

 

 Konkurs Czysty Las ogłoszony!

Konkurs ogłoszony został pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Rzecznika Praw Dziecka oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu.
Do konkursu może przystąpić dzieci i młodzież ze szkół i innych placówek oświatowych wszystkich typów (w tym przedszkola), a także zespołów szkół. V edycja konkursu obejmuje prace wykonane w roku szkolnym 2008/2009 w następujących kategoriach konkursowych: Leśna edukacja oraz Sprzątanie Lasu. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2009 r. Rozstrzygnięcie i przyznanie nagród nastąpi do końca września 2009 r. Więcej szczegółów w Regulaminie Konkursu.
 
 
 
Pomorze  12.11.2008 r.                                              
 Oświadczenie zgodnie z zasadą 1.6.2 FSC
                 
W celu doskonalenia metod zarządzania i realizacji zadań w zakresie jak najlepszego gospodarowania powierzonym zasobom przyrodniczym zobowiązuję się do przestrzegania Zasad, Kryteriów, Wskaźników Dobrej Gospodarki Leśnej organizacji Forest Stewardship Council(FSC) uchwalonych podczas Walnego Zebrania członków Związku Stowarzyszenia Grupa Robocza FSC - Polska w dniu 25 listopada 2005 r.
                                                                                                                               
                                                                                        NADLEŚNICZY
                                                                                     mgr inż. Ryszard Karczewski
 
            Obchody Europejskiego Tygodnia Lasu
       w Nadleśnictwie Pomorze w dniu 24.10.2008 r.
 
W dniu 24.10.2008 r. na terenie Nadleśnictwa Pomorze odbył się Europejski Tydzień Leśny zorganizowany przez leśników Nadleśnictwa Pomorze. W trakcie obchodów zwiedzano Rezerwat przyrody „Pomorze" z najstarszymi egzemplarzami sosny zwyczajnej w Puszczy Augustowskiej. Na sali narad przy siedzibie nadleśnictwa, która szczególnie w ten dzień stała się swoistym kącikiem edukacyjnym, odbywały się prelekcje i pogadanki zakończone konkursem na temat „Leśnik gospodarzem lasu" oraz z łowiectwa wraz z pokazem trofeów łowieckich. Przedstawiona została również prezentacja z roślin chronionych występujących na terenie Nadleśnictwa Pomorze oraz prezentacja na temat biocenotycznej roli martwego drewna w lesie. Kolejnym etapem obchodów Europejskiego Tygodnia Lasu był pokazanie sprzętu wykorzystywanego przy pracach leśnych związanych z rozdrabnianiem pozostałości po ścince drzew, czy też wykorzystywanego przy pracach na szkółce leśnej. Zwiedzano także budynek biurowy nadleśnictwa i od podszewki poznawano pracę w biurze nadleśnictwa. Szkółka leśna położona w Leśnictwie Giby również stała się ciekawym obiektem do zwiedzania i przekazania informacji o wysiewie nasion i hodowaniu młodych drzewek gatunków leśnych.
Zwieńczeniem wspólnych obchodów Europejskiego Tygodnia Leśnego był wspólny posiłek na wiacie przy szkółce leśnej.
W obchodach Europejskiego Tygodnie Leśnego uczestniczyło ponad 100 uczniów wraz z nauczycielami z Szkoły Podstawowej w Gibach, Gimnazjum w Gibach i Szkoły Podstawowej w Poćkunach oraz pracownicy nadleśnictwa.

 


                                 


 

                                 

 


 

 
 
 

 


 

 
Dąb Papieski posadzony!
W dniu świętego Floriana – Patrona Strażaków 4 maja 2006 o godz. 14:00 we wsi Giby na Wzgórzu Krzyżowym – Pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej, odbyła się uroczystość posadzenia certyfikowanej sadzonki „Dębu Papieskiego"- zorganizowana we współpracy Nadleśnictwa Pomorze, Ks. Antoniego Bałtruszewicza Proboszcza Parafii Rzymsko - Katolickiej p.w. Świętej Anny w Gibach oraz Samorządu lokalnego Gminy Giby.
Sadzonka wyhodowana została z żołędzi zebranych w 2003 r. z najstarszego w Polsce „ Dębu Chrobrego" poświęconych w dniu 28 kwietnia 2004 r. przez Ojca Świętego
Jana Pawła II. Posadzenie dębu poprzedziła Msza Święta i Nabożeństwo Majowe na szczycie Wzgórza Krzyżowego odprawione w intencji leśników i strażaków przez Ks. Antoniego Bałtruszewicza – Proboszcza Parafii p.w. Świętej Anny w Gibach przy asyście Księdza Dziekana Prałata Kazimierza Gackiego - Proboszcza Parafii, p.w. Nawiedzenia NMP w Sejnach. Na Mszy świętej obecni byli leśnicy - pracownicy i emeryci Nadleśnictwa Pomorze z Nadleśniczym Ryszardem Karczewskim oraz władze powiatu Sejneńskiego: Starosta Sejneński Piotr Marian Luto i Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Waldemar Tur, Wójt Gminy Giby Jan Kramnicz i Przewodniczący Rady Gminy Giby Stanisław Bednarski, Burmistrz Miasta Sejny Jan Stanisław Kap i Przewodniczący Rady Miasta Sejny Andrzej Mocarski. Na uroczystość przyszło wielu okolicznych mieszkańców, którzy chcieli uczestniczyć w sadzeniu Dębu Papieskiego, oraz przedstawiciele: Policji z Komendantem Powiatowym w Sejnach Markiem Topornickim, Straży Granicznej z Komendantem Placówki w Płaskiej Mirosławem Malewickim Nauczyciele,Strażacy. W przygotowanie należnej oprawy uroczystości zaangażowano Młodzieżową Drużynę Straży Pożarnej z Gib pod dowództwem Janusza Moroza i sygnalistów myśliwskich z zespołu Tomasza Gałęzia z Nadleśnictwa Augustów. Podczas liturgii Mszy św. Słowo Boże odczytali Zastępca Nadleśniczego Mieczysław Jarosz i Inżynier Nadzoru Leszek Skubis.Kazanie wygłosił ks. Antoni Bałtruszewicz. Przybliżył ideę uroczystości i postać Papieża. Nawiązując do homilii Jana Pawła II wypowiedzianej podczas Liturgii Słowa w Sandomierzu 12 czerwca 1999 (tekst w Modlitewniku Leśnika str. 49 – 51); przypomniał, iż największym wrogiem przyrody jest człowiek, który nie umie na nią patrzeć i od niej się uczyć, a fragment Ewangelii „uczeń nie jest większy od Mistrza – był przyczynkiem dalszego rozważania. Powiedział, że miejsce sadzenia jest szczególnie ważne dla mieszkańców tych ziem - ofiar zbrodni stalinowskiego ludobójstwa w lipcu 1945 roku; męczenników za wiarę i ojczyznę. Mocno wrośnięte korzenie Papieskiego Dębu - mówił ksiądz Antoni- niech przypominają nam o powinności należytego zachowania dla przyszłych pokoleń dobra i piękna przyrody jaką Stwórca obdarował Tą Ziemię, że nie poodcinamy jej korzeni, tak jak „podcięto" naszym Przodkom. Posadzony dąb- symbol życia mocy i przetrwania - jest wyrazem naszego szacunku, uznania dla osiągnięć Papieża i jego stosunku do przyrody, do ojczystej ziemi. Jest żywym i długowiecznym – jak dąb Chrobry – pomnikiem czasów, gdy ziemię augustowsko - sejneńską odwiedzał Papież Polak. Przypominać
będzie potomnym o wielkim pontyfikacie naszego Rodaka. Na zakończenie kazania Ks. Antoni ogłosił, że Nabożeństwo Majowe odprawione będzie w intencji Leśników i Strażaków; złożył życzenia aby ich współpraca w chronieniu lasów kończyła się na zapobieganiu pożarom lasu. Po Nabożeństwie Nadleśniczy Ryszard Karczewski odczytał tekst certyfikatu na sadzonkę Dębu Papieskiego oznaczonego nr 45, podpisany przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Matysiaka. Oprawiony w ramy certyfikat stwierdzający autentyczność pochodzenia dębu będzie znajdował się w siedzibie Nadleśnictwa Pomorze. Następnie nadleśniczy poprosił zgromadzonych o przejście na zbocze Wzgórza do miejsca, w którym miał być posadzony młody dąb. Wydobyta z doniczki sadzonka z bryłką korzeniową była pieczołowicie podtrzymywana w obszernej jamce przez zastępcę nadleśniczego i inżyniera nadzoru, a nadleśniczy przewodniczył ceremonii sadzenia zapraszając kolejnych gości do łopaty. Zasadzenia papieskiego dębu dokonali wspólnie leśnicy i goście: Ks. Antoni Bałtruszewicz, Ks. Dziekan Prałat Kazimierz Gacki, Starosta Sejneński Piotr Marian Luto i Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Waldemar Tur, Wójt Gminy Giby Jan Kramnicz i Przewodniczący Rady Gminy Giby Stanisław Bednarski, Burmistrz Miasta Sejny Jan Stanisław Kap i Przewodniczący Rady Miasta Sejny Andrzej Mocarski, Dyrektor Gimnazjum w Gibach Katarzyna Milewska – Bartoszewicz i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gibach Alicja Janczewska; Przedstawiciele młodzieży: Klaudia Tuziemska, Beata Bednarska, Magda Stankiewicz, Piotr Myszczyński, Daniel Jachimowicz. Przedstawiciel Straży Pożarnej Emil Bielecki. Nadleśniczy Ryszard Karczewski dokończył dzieła sadzenia dębu. Młodzież szkolna z Gib zadeklarowała wspólną z leśnikami opiekę nad posadzonym dębem. Miejsce sadzenia Dębu Papieskiego to przejmujący w swej wymowie pomnik – głazowisko ku czci mieszkańców Suwalszczyzny, pomordowanych przez NKWD podczas obławy w lipcu 1945 roku; pomnik zaprojektował znany artysta, Andrzej Strumiłło. Na wzgórzu wznoszącym się ponad jeziorem stoi duży ciosany drewniany krzyż, wokół którego umieszczono tyle głazów, ile było ofiar Obławy Augustowskiej. Pod krzyżem leżą kamienne tablice z nazwiskami zaginionych i ustawiono kamienny ołtarz polowy.W uzgodnieniu z Andrzejem Strumiłłą wybrano miejsce posadzenia drzewka, wkomponowane w małą architekturę pomnika – głazowiska. Przed posadzonym dębem postawiono granitowy kamień z wyrytym wizerunkiem Jana Pawła II i napisem
 
„Dąb papieski'
Wyhodowany z nasion dębu „Chrobry"
Poświęconych przez Ojca Świętego
Jana Pawła II
Leśnicy Nadleśnictwa Pomorze
Giby 4 maja 2006.
 
Ceremonię obserwowali dziennikarze lokalnego miesięcznika „Sejneńszczyzna" i miesięcznika "Gaładuś"- pisma Polaków i Litwinów. W uroczystości wzięło udział
około 120 osób. Po zakończeniu ceremonii uczestnicy udali się na wspólny posiłek przy ognisku koło wiaty edukacyjnej na Szkółce w leśnictwie Giby.
 
 
 
Tekst opracował: Mieczysław Jarosz
Zdjęcia: Andrzej Konieczny
 

 

 
 
 
 
 
Święto Drzewa, informacje na stronie: www.klubgaja.pl