Otwarto ścieżkę edukacyjną Śladami ofiar Obławy Augustowskiej
W dniu 17 września 2018 r. w Gibach odbyło się uroczyste otwarcie utworzonej ścieżki edukacyjnej “Śladami ofiar Obławy Augustowskiej” w ramach współpracy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Celem jej utworzenia jest upamiętnienie ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczystość otwarcia ścieżki została zorganizowana przez: Oddział IPN Białystok, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, Urząd Gminy Giby, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945. Tablicę uroczyście odsłonił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
W program uroczystości wchodziło:
- modlitwa na Górze Krzyży
- przemówienia
- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.
- odsłonięcie i poświęcenie pierwszej tablicy Ścieżki Edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"
- przemarsz do Szkoły Podstawowej w Gibach
- występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Gibach
- wykład Jarosława Wasilewskiego na temat Obławy Augustowskiej i prezentacja multimedialna tablic umieszczonych na ścieżce edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"
- rajd samochodowy do trzeciej tablicy zlokalizowanej w leśnictwie Okółek oprawiony merytorycznymi pogadankami przygotowanymi przez przedstawicieli z IPN.
Utworzona ścieżka swój początek ma w Gibach przy wzgórzu symbolizującym miejsce pochówku ofiar, kończy się tuż przy samej granicy z Białorusią na terenie leśnictwa Muły. Składa się ona z pięciu przystanków, na których usytuowane zostały tablice nawiązujące do wydarzeń związanych z Obławą Augustowską z 1945 r.
Podczas uroczystości wręczane były wydane przez nadleśnictwo ulotki zawierające opis trasy oraz mapę.
Podsumowując całą uroczystość można stwierdzić, iż utworzona ścieżka jest ważnym elementem w utrzymaniu pamięci o wydarzeniach powiązanych z Obławą Augustowską oraz zdecydowanie przyczyni się ona do podniesienia historycznej świadomości ludzi odwiedzających tereny nadleśnictwa.
Widok zawartości stron
Otwarcie ścieżki edukacyjnej "Śladami ofiar Obławy Augustowskiej"
Zapraszamy na otwarcie ścieżki edukacyjnej pn. „ Śladami ofiar Obławy Augustowskiej”, które odbędzie się w poniedziałek 17 września 2018 r. w Gibach.
Ścieżka utworzona została w ramach współpracy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Celem jej utworzenia jest upamiętnienie ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczystość otwarcia ścieżki organizują: Oddział IPN Białystok, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Urząd Gminy Giby, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945.
Program uroczystości:
10.00 – rozpoczęcie modlitwą na Górze Krzyży
10.30 – przemówienia
10.45 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.
11.00 – Odsłonięcie i poświęcenie pierwszej tablicy Ścieżki Edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"
11.15 – przemarsz do Szkoły Podstawowej w Gibach
11.30 – wykład Jarosława Wasilewskiego na temat Obławy Augustowskiej i prezentacja multimedialna tablic umieszczonych na ścieżce edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"
12.45 – występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Gibach
Na zakończenie uroczystości zaplanowano Rajd Szlakiem Ofiar Obławy Augustowskiej, ma on charakter edukacyjny i weźmie w nim udział głównie młodzież szkolna z gminy Giby. Osoby chętne, dysponujące własnym środkiem transportu, zapraszamy również do uczestnictwa.
Kilka słów o ścieżce:
Ścieżka ta biegnie lasami Nadleśnictwa Pomorze. Lasy nadleśnictwa położone są w północno-wschodniej Polsce. Teren nadleśnictwa pokryty rozległymi lasami jest urozmaicony licznymi jeziorami i urokliwymi rzekami. Niezwykłe bogactwo przyrodnicze i zróżnicowane krajobrazy Nadleśnictwa Pomorze należą do najatrakcyjniejszych w Polsce. Tereny północno-wschodniej Polski są bogate również w wydarzenia historyczne, a historia tych lasów sięga dawno już zapomnianych czasów. To co widział ten las i co w sobie kryje pozostawało przez wiele lat zagadką. Do dziś nadal nie wyjawił on swoich wszystkich tajemnic. Historycy i leśnicy stopniowo odkrywają tajemnice ukryte wśród drzew. Przy współpracy leśników z Instytutem Pamięci Narodowej została utworzona ścieżka edukacyjna „Śladami ofiar Obławy Augustowskiej”.
Jeśli zdecydujesz się na podążanie "Śladami ofiar Obławy Augustowskiej" zachęcamy do wizyty w biurze Nadleśnictwa Pomorze (adres: Pomorze 8, 16-506 Giby) i otrzymanie ulotki z dokładnym opisem trasy i mapą.
Wytyczona trasa ścieżki wynosi około 23 km. Biegnie ona drogami publicznymi oraz drogami leśnymi. Możesz pokonać ją pieszo, rowerem lub częściowo samochodem. Swój początek ma przy tzw. Golgocie Wschodu w Gibach (Góra Krzyży).
Na szlaku usytuowane są tablice informacyjne nawiązujące swą treścią do mijanych miejsc, w których rozegrały się wydarzenia historyczne związane z Obławą Augustowską z lipca 1945 r. Od świtu do nocy możesz poruszać się wyznaczonym szlakiem, podziwiać przyrodę, słuchać śpiewu ptaków czy szumu drzew. Dbając o bezpieczeństwo i trwałość lasów należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Każdy miłośnik przyrody wie, że w lasach nie wyrzuca się śmieci, nie rozpala się ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, czy też nie niszczy się roślinności, grzybów i nie wchodzi na uprawy leśne i do ostoi zwierząt. Pamiętaj, żeby biorąc do lasu psa nie puszczać go luzem. Uszanuj także utworzoną ścieżkę i nie niszcz istniejących na niej elementów infrastruktury turystycznej.
Przewidywany czas jaki musisz poświęcić na pokonanie trasy:
- pieszo: ok. 5 h 45 min ( przy średniej prędkości 4 km/h)
- rowerem: ok. 1 h 30 min ( przy średniej prędkości 15 km/h)
- samochodem: ok. 40 min ( przy średniej prędkości 40 km/h)
Przed wyruszeniem ścieżką zaopatrz się w:
wygodne obuwie, odpowiednie ubranie, coś do zjedzenia (brak sklepów na trasie), wodę, mapę, naładowany telefon, lornetkę, latarkę, kompas, aparat fotograficzny, środki odstraszające owady, mini apteczkę.
Leśnicy polecają przed wyruszeniem w trasę upewnić się jaka będzie pogoda, jednocześnie odradzają wyruszać w trasę przy złych warunkach atmosferycznych.