Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Otwarto ścieżkę edukacyjną Śladami ofiar Obławy Augustowskiej

W dniu 17 września 2018 r. w Gibach odbyło się uroczyste otwarcie utworzonej ścieżki edukacyjnej “Śladami ofiar Obławy Augustowskiej” w ramach współpracy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej  oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Celem jej utworzenia jest upamiętnienie ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczystość otwarcia ścieżki została zorganizowana przez: Oddział IPN Białystok, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, Urząd Gminy Giby, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945. Tablicę uroczyście odsłonił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

W program uroczystości wchodziło:

- modlitwa na Górze Krzyży

- przemówienia

- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.

- odsłonięcie i poświęcenie pierwszej tablicy Ścieżki Edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"

- przemarsz do Szkoły Podstawowej w Gibach

- występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Gibach

- wykład Jarosława Wasilewskiego na temat Obławy Augustowskiej i prezentacja multimedialna tablic umieszczonych na ścieżce edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"

- rajd samochodowy do trzeciej tablicy zlokalizowanej w leśnictwie Okółek oprawiony merytorycznymi pogadankami przygotowanymi przez przedstawicieli z IPN.

       Utworzona ścieżka swój początek ma w Gibach przy wzgórzu symbolizującym miejsce pochówku ofiar, kończy się tuż przy samej granicy z Białorusią na terenie leśnictwa Muły. Składa się ona z pięciu przystanków, na których usytuowane zostały tablice nawiązujące do wydarzeń związanych z Obławą Augustowską z 1945 r.

       Podczas uroczystości wręczane były wydane przez nadleśnictwo ulotki zawierające opis trasy oraz mapę.

       Podsumowując całą uroczystość można stwierdzić, iż utworzona ścieżka jest ważnym elementem w utrzymaniu pamięci o wydarzeniach powiązanych z Obławą Augustowską oraz zdecydowanie przyczyni się ona do podniesienia historycznej świadomości ludzi odwiedzających tereny nadleśnictwa.

 

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Otwarcie ścieżki edukacyjnej "Śladami ofiar Obławy Augustowskiej"

Zapraszamy na otwarcie ścieżki edukacyjnej pn. „ Śladami ofiar Obławy Augustowskiej”, które odbędzie się w poniedziałek 17 września 2018 r. w Gibach.

            Ścieżka utworzona została w ramach współpracy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej  oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Celem jej utworzenia jest upamiętnienie ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczystość otwarcia ścieżki organizują: Oddział IPN Białystok, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Urząd Gminy Giby, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945.

Program uroczystości:
10.00 – rozpoczęcie modlitwą na Górze Krzyży 
10.30 – przemówienia
10.45 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.
11.00 – Odsłonięcie i poświęcenie pierwszej tablicy Ścieżki Edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"
11.15 – przemarsz do Szkoły Podstawowej w Gibach
11.30 – wykład Jarosława Wasilewskiego na temat Obławy Augustowskiej i prezentacja multimedialna tablic umieszczonych na ścieżce edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"
12.45 – występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Gibach

 

Na zakończenie uroczystości zaplanowano Rajd Szlakiem Ofiar Obławy Augustowskiej, ma on charakter edukacyjny i weźmie w nim udział głównie młodzież szkolna z gminy Giby. Osoby chętne, dysponujące własnym środkiem transportu, zapraszamy również do uczestnictwa.

 

Kilka słów o ścieżce:

            Ścieżka ta biegnie lasami Nadleśnictwa Pomorze. Lasy nadleśnictwa położone są w północno-wschodniej Polsce. Teren nadleśnictwa pokryty rozległymi lasami jest urozmaicony licznymi jeziorami i urokliwymi rzekami. Niezwykłe bogactwo przyrodnicze i zróżnicowane krajobrazy Nadleśnictwa Pomorze należą do najatrakcyjniejszych w Polsce. Tereny północno-wschodniej Polski są bogate również w wydarzenia historyczne, a historia tych lasów sięga dawno już zapomnianych czasów. To co widział ten las i co w sobie kryje pozostawało przez wiele lat zagadką. Do dziś nadal nie wyjawił on swoich wszystkich tajemnic. Historycy i leśnicy stopniowo odkrywają tajemnice ukryte wśród drzew. Przy współpracy leśników z Instytutem Pamięci Narodowej została utworzona ścieżka edukacyjna „Śladami ofiar Obławy Augustowskiej”.

Jeśli zdecydujesz się na podążanie "Śladami ofiar Obławy Augustowskiej" zachęcamy do wizyty w biurze Nadleśnictwa Pomorze (adres: Pomorze 8, 16-506 Giby)  i otrzymanie ulotki z dokładnym opisem trasy i mapą.

Wytyczona trasa ścieżki wynosi około 23 km. Biegnie  ona drogami publicznymi oraz drogami leśnymi. Możesz pokonać ją pieszo, rowerem lub częściowo samochodem. Swój początek ma przy tzw. Golgocie Wschodu w Gibach (Góra Krzyży).

Na szlaku usytuowane są tablice informacyjne nawiązujące swą treścią do mijanych miejsc, w których rozegrały się wydarzenia historyczne związane z Obławą Augustowską z lipca 1945 r. Od świtu do nocy możesz poruszać się wyznaczonym szlakiem, podziwiać przyrodę, słuchać śpiewu ptaków czy szumu drzew. Dbając o bezpieczeństwo i trwałość lasów należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Każdy miłośnik przyrody wie, że w lasach nie wyrzuca się śmieci, nie rozpala się ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, czy też nie niszczy się roślinności, grzybów i nie wchodzi na uprawy leśne i do ostoi zwierząt. Pamiętaj, żeby biorąc do lasu psa nie puszczać go luzem. Uszanuj także utworzoną ścieżkę i nie niszcz istniejących na niej elementów infrastruktury turystycznej.

Przewidywany czas jaki musisz poświęcić na pokonanie trasy:

- pieszo: ok. 5 h 45 min ( przy średniej prędkości 4 km/h)

- rowerem: ok. 1 h 30 min ( przy średniej prędkości 15 km/h)

- samochodem: ok. 40 min ( przy średniej prędkości 40 km/h)

Przed wyruszeniem ścieżką zaopatrz się w:

            wygodne obuwie, odpowiednie ubranie, coś do zjedzenia (brak sklepów na trasie), wodę, mapę, naładowany telefon, lornetkę, latarkę, kompas, aparat fotograficzny, środki odstraszające owady, mini apteczkę.

Leśnicy polecają przed wyruszeniem w trasę upewnić się jaka będzie pogoda, jednocześnie odradzają wyruszać w trasę przy złych warunkach atmosferycznych.