Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

 

Wyprawy do lasu i spotkania z leśnikami to stały element edukacji przyrodniczej. Dopóki jednak trwa reżim sanitarny związany z COVID – 19 zmuszeni jesteśmy do korzystania z „wirtualnych” form współpracy.

Scenariusze lekcji, quizy i aplikacje interaktywne, infografiki edukacyjno-informacyjne, kanał edukacyjny na serwisie You Tube  „Echa Leśne”  – to tylko wybrane zasoby edukacyjne przygotowane przez leśników zajmujących się edukacja leśną.  

Zachęcamy do skorzystania z propozycji pomocnych w pracy z uczniami, dostępnych pod wskazanymi linkami internetowymi.

Lista dostępna poniżej:

1. https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja

E–Ryś – Leśny Kanał edukacyjny

- znajdziesz tu krótkie opisy i zdjęcia https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/lesnoteka-1

-słownik z terminologią leśną  https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/slownik :

https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/blogi

- blogi z życia leśniczego i edukatora leśnego oraz z ptasich wędrówek

https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/fotoblog

-zdjęcia obrazujące ciekawe obiekty i zjawiskaktóre można spotkać w lesie :

 

 

2. https://www.lasy.gov.pl/pl/wideo/echa-lesne-tv

Echa Leśne – Filmy edukacyjne o: ekosystemie leśnym, zjawiskach przyrodniczych, pracy leśnika, działaniach na rzecz ochrony przyrody oraz sposobach  i zasadach bezpiecznego  spędzania wolnego czasu na łonie natury.

3. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/transmisje-online

Podejrzyj z kamery – żury i jelenie oraz bociana czarnego. Do oglądania na żywo jeleni zachęcają również leśnicy z zielonogórskiego Nadleśnictwa Bytnica:  https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/jelenieonline/jelenieonline Żubry natomiast obejrzycie z kamery zainstalowanej na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk.

4. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aplikacje-mobilne

Przewodnik mobilny  – Pozwala zaplanować wycieczki po najciekawszych zakamarkach polskich lasów i puszcz oraz poznać przyrodę Polski. Aplikacje wykorzystują mapy OpenStreetMap i GPS, działają w trybie offline, jak i online.

5. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje

Publikacje związane z tematyką przyrodniczą pomocne w pracy nauczyciela i ucznia, scenariusze zajęć i karty pracy. Wszystkie publikacje są dostępne nieodpłatnie

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-dzieci-i-mlodziezy

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/dla-nauczycieli

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/e-book-od-lasow-panstwowych

https://www.youtube.com/watch?v=2S_KLphBRFc - bajka o lesie dla przedszkolaków i młodszych uczniów

6. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki

Ikonografiki wyjaśniające zjawiska, procesy zachodzące w ekosystemie leśnym oraz pomocne w wyjaśnianiu problemów ekologicznych i zagrożeń środowiska naturalnego.

7. https://www.encyklopedialesna.pl/

Encyklopedia leśna specjalistyczny serwis internetowy obejmujący wiedzę o środowisku leśnym, gospodarce leśnej i ochronie przyrody. Adresowana jest do leśników, studentów, uczniów i wszystkich innych osób zainteresowanych leśnictwem.

8. https://www.bialystok.lasy.gov.pl/widziane-nieznane...

Widziane – nieznane… źródło dodatkowych informacji przygotowane przez pracowników RDLP w Białymstoku o wielu ciekawych roślinach i zwierzętach spotykanych nie tylko w lasach, ale tuż przy drodze czy miejskim trawniku.

9. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/las-blizej-nas

Las bliżej nas  -  Program telewizyjny emitowany w TVP1. Ideą cyklu jest popularyzacja wiedzy na temat polskich lasów w sferze ochrony, gospodarki i edukacji leśnej.

10. https://maskulinskie.bialystok.lasy.gov.pl/lesne-bajki

Leśne bajki – Pomoc edukacyjna dla nauczycieli przedszkola i klas I_III. Cykl interaktywnych opowieści o mieszkańcach lasu i pracy leśnika, autorstwa pani Anny Ptak. Bajki sa przykładem jak łączyć opowieść z samodzielną pracą plastyczną i wykorzystania materiałów leśnych.

11.https://maskulinskie.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/drewniane-wierszyki#.YbdDylndiUl

Drewniane wierszyki – cykl wierszy autorstwa Pani Anny Ptak , których bohaterami są drzewa polskich lasów. Wiersze zostały zilustrowane z pomocą materiałów leśnych: liści, patyczków, traw, szyszek. 

12. https://www.krosno.lasy.gov.pl/en/lekcje-z-lasu-powrot

Weź lekcję z lasu – rozległy tematycznie wybór spotkań w lesie w formie lekcji on-line nagrywanych przez krośnieńskich leśników. Zawierają one w swoich treściach zagadnienia dotyczące m.in. ekologii lasu, morfologii i biologii grzybów, rośli i zwierząt oraz metod ochrony przyrody, a nawiązujące do podstawy programowej przedmiotów przyroda i biologia.

13. https://www.okl.lasy.gov.pl/edukacja-on-line

Edukacja leśna on – line. Propozycja Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie na edukację on – line. Dokładny opis wykonania zabawy, zilustrowany zdjęciami, umożliwia przeprowadzenie zadania pod opieką rodzica lub samodzielnie przez starsze dzieci. Propozycje te mogą uprzyjemnić czas, a także rozbudzić kreatywność:

https://www.okl.lasy.gov.pl/dla-edukatora pomoce dydaktyczne  dla opiekunów i nauczycieli

https://www.okl.lasy.gov.pl/zrob-to-sam propozycje kreatywnych zajęć dla całej rodziny, które bawią i uczą. Są to manualne zadania z użyciem naturalnych materiałów lub powtórnym wykorzystaniem surowców

https://www.okl.lasy.gov.pl/lesne-lamiglowki Na tej stronie znajdziecie szarady, krzyżówki i zadania o tematyce przyrodniczej dla dzieci.

https://www.okl.lasy.gov.pl/kolorowanki Wydrukuj, pokoloruj i poznaj leśne zwierzęta

 

14. https://czaswlas.pl/mapa

Leśny Przewodnik Turystyczny Czaswlas.pl to baza prawie 3000 obiektów Lasów Państwowych dostępnych dla każdego turysty: ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych, kwater myśliwskich, pokoi gościnnych, miejsc biwakowych, ośrodków edukacyjnych i muzealnych czy ścieżek dydaktycznych. Tym, którzy nie mają pomysłu na spędzenie wolnego czasu na łonie natury, serwis podpowie, jak to zrobić ciekawie, aktywnie i bezpiecznie.

15. Quiz na temat Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej

Wszystkich miłośników przyrody, szczególnie tych którzy chcą sprawdzić, a może także poszerzyć swoją wiedzę na temat Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej i jego mieszkańców zachęcamy do udziału w grze.

https://gry.wielkilas.pl/gra-quiz/