Asset Publisher
Hodowla lasu
Zgodnie z przyjętymi uwarunkowaniami prawnymi, celem gospodarstwa leśnego jest kształtowanie lasu wielofunkcyjnego, trwałego, ekologicznie zrównoważonego, a zatem zbudowanego zgodnie z prawami rządzącymi ekosystemami leśnymi. W hodowli i urządzaniu lasu przyjmuje się, że celem długookresowym jest model drzewostanu dojrzałego.
Zgodnie z przyjętymi uwarunkowaniami prawnymi, celem gospodarstwa leśnego jest kształtowanie lasu wielofunkcyjnego, trwałego, ekologicznie zrównoważonego, a zatem zbudowanego zgodnie z prawami rządzącymi ekosystemami leśnymi. W hodowli
i urządzaniu lasu przyjmuje się, że celem długookresowym jest model drzewostanu dojrzałego. W celu opracowania prawidłowych zaleceń odnośnie działań gospodarczych niezbędne jest dokładne rozpoznanie warunków siedliskowych, dobra inwentaryzacja drzewostanu i możliwie dokładna wiedza o historii drzewostanu, tj. o zabiegach wykonywanych w okresach poprzednich i ich efektach. Zabiegi określane w trakcie inwentaryzacji drzewostanu mają charakter ogólny i dotyczą rodzaju zabiegu i jego pilności. Całokształt szczegółowego planowania hodowlanego oraz możliwość wprowadzania zmian do ustalonego celu finalnego i celów okresowych (pośrednich) należy do personelu nadleśnictwa, znającego lepiej obiekt planowania i mającego możliwość stałej kontroli efektów podejmowanych działań. Podstawowym dokumentem określającym sposoby
i metody prowadzenia prac z zakresu hodowli lasu są Zasady Hodowli Lasu wprowadzone
w życie Zarządzeniem Nr 53 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 roku.
Podstawą do planowania czynności hodowlanych w całym cyklu produkcyjnym jest typ drzewostanu, który ukierunkowuje proces produkcji leśnej. Hodowlany cel produkcji leśnej jest realizowany poprzez właściwe postępowanie w poszczególnych fazach wzrostu i rozwoju drzewostanów.
Aby spełnić w/w zadanie Nadleśnictwo Pomorze dąży do:
- |
wyhodowania młodników o właściwym składzie gatunkowym, |
- |
doprowadzenia do właściwego składu drzewostanów poprzez odpowiednio wykonywane zabiegi pielęgnacyjno-selekcyjne, |
- |
maksymalnego uwzględniania lokalnych warunków siedliska, |
- |
właściwego zagospodarowania w lasach ochronnych i zapewnienia wypełnianych przez nie funkcji, dla których zostały wydzielone, |
- |
wzbogacania składu gatunkowego drzewostanów i stosowania różnych form zmieszania w zależności od istniejących mikrosiedlisk, |
- |
maksymalnego wykorzystania odnowień naturalnych, |
- |
biologicznej zabudowy obrzeży lasu i dróg oraz linii podziału powierzchniowego, |
- |
rozszerzania zakresu pielęgnacji siedlisk i wzbogacania biocenoz leśnych, |
- |
zakładania wzdłuż dróg i szlaków komunikacyjnych pasów obsadzonych gatunkami liściastymi mając na uwadze ochronę przeciwpożarową oraz aspekty krajobrazowe, |
- |
stosowania odpowiednich środków i metod zabezpieczania upraw przed zwierzyną, |
- |
nie zalesiać łąk, poletek łowieckich, składnic przykolejowych i innych nieleśnych otwartych powierzchni. |
NASIENNICTWO I SELEKCJA
Wyłączone drzewostany nasienne
Na terenie nadleśnictwa wyznaczono 8 wyłączonych drzewostanów nasiennych (dwadzieścia sześć wydzieleń) o łącznej powierzchni 305,86 ha. Są to drzewostany z panującą sosną V-IX klasy wieku oraz jeden drzewostan z panującym świerkiem VI klasy wieku.
Gospodarcze drzewostany nasienne
Gospodarcze drzewostany nasienne to korzystnie wyróżniające się swoją jakością hodowlaną i użytkowane rębnie w latach dobrego lub przynajmniej średniego urodzaju nasion. Od drzewostanu tej kategorii wymaga się, aby były rodzime (nie dotyczy gatunków obcych), w wieku rębnym lub bliskorębnym, a tworzące je drzewa wykazywały pełną zdrowotność, dobrą jakość i dużą produkcyjność w porównaniu z innymi drzewostanami tego samego gatunku i wieku, rosnących na takim samym siedlisku. Gospodarcze drzewostany nasienne zajmują powierzchnię 903,93 ha.
Wykonywanie cięć sanitarno-selekcyjnych w wyłączonych i gospodarczych drzewostanach nasiennych jest zgodne z założeniami Programu ochrony leśnych zasobów genowych i hodowli drzew leśnych w Polsce na lata 2011-2035.
Uprawy pochodne i bloki upraw pochodnych
Uprawy pochodne i bloki upraw pochodnych, w których materiał sadzeniowy pochodzi z nasion zebranych w wyłączonych drzewostanach nasiennych, będą stanowić
w przyszłości udokumentowaną bazę nasienną, pokrywającą zapotrzebowanie gospodarstwa leśnego na nasiona o wysokiej wartości hodowlanej. Uprawy zakładane są w ten sposób, aby tworzyły jak największe zwarte bloki, w których zapylanie i krzyżowanie odbywać się będzie przede wszystkim między potomstwem pochodzącym z wyłączonych drzewostanów nasiennych. Termin „bloki upraw pochodnych" przyjęto dla powierzchni powyżej 15 ha.
Na terenie Nadleśnictwa Pomorze uprawy pochodne zajmują powierzchnię 102,66 ha, z czego 96,93 ha znajduje się w granicach bloków upraw pochodnych. Realizowanych jest
9 bloków upraw pochodnych o łącznej powierzchni 203,36 ha. Poza blokami znajduje się 5,73 ha upraw pochodnych. Gatunkiem panującym w uprawach jest sosna i świerk.
Drzewa mateczne (dawniej doborowe)
Drzewa mateczne gatunków rodzimych powinno wybierać się tylko w wyłączonych drzewostanach nasiennych i gospodarczych drzewostanach nasiennych. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się wybór drzew matecznych w innych niż nasienne obiektach (rezerwaty, drzewostany innych gatunków z udziałem gatunku wybieranego). Przy wyborze drzew analizuje się przede wszystkim ich cechy jakościowe, te bowiem są w znacznie większym stopniu uwarunkowane genetycznie niż cechy ilościowe - przyrostowe.
W Nadleśnictwie Pomorze zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Leśnego Materiału Podstawowego 50 drzew matecznych.
SZKÓŁKARSTWO
Nadleśnictwo Pomorze posiada szkółkę gospodarczą o powierzchni 3,97 ha. Powierzchnia ta jest w pełni wystarczająca do zabezpieczenia lokalnych potrzeb na materiał sadzeniowy do prac odnowieniowych i zalesieniowych.
Przeciętnie rocznie produkuje się w tutejszej szkółce około 1125 tysięcy sztuk sadzonek.
Produkuje się sadzonki około 20 gatunków drzew i krzewów leśnych (m.in.: sosna, świerk, modrzew, dąb, brzoza, olsza czarna, grab, klon, jawor, lipa, buk, jarzębina, dzika jabłoń, trzmielina, szakłak itp.) o symbolach produkcyjnych: 1/0, 2/0, 1/1, 2/1, 1/ 2, 2/2, 1,5/1,5.
Produkcja szkółkarska Nadleśnictwa Pomorze zabezpiecza materiał sadzeniowy na odnowienia i zalesienia w lasach państwowych oraz potrzeby prywatnych właścicieli.
Asset Publisher
Konkurs na leśną ozdobę świąteczną
Konkurs na leśną ozdobę świąteczną
Konkurs plastyczny pn."Leśna ozdoba świąteczna".
Święta tuż tuż, a zatem....
Nadleśnictwo Pomorze ogłasza konkurs plastyczny pt. „Leśna ozdoba świąteczna”.
Cel: Należy przy wykorzystaniu materiałów pochodzących z lasu stworzyć najładniejszą ozdobę świąteczną. Konkurs ma na celu zachowanie i promowanie tradycji wytwarzania własnoręcznie ozdób świątecznych, pobudzenie wyobraźni i aktywności twórczej przy wykorzystywaniu materiałów naturalnych m.in. pochodzących z lasu, promowanie drewna i surowców leśnych jako 100% naturalnych i odnawialnych.
Regulamin:
- Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Pomorze.
- Konkurs skierowany jest do wszystkich zainteresowanych osób.
- Udział może wziąć każdy zgłaszając jedną pracę plastyczną.
- Technika wykonania dowolna.
- Nagrody:
a) Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone przez organizatora w dniu 21.12. 2017.
b) Laureaci Konkursu otrzymają dyplom oraz nagrody rzeczowe m.in. wykonane z drewna. - Jury konkursu:
a) Jury Konkursu powołane zostanie przez Organizatora i składać się będzie z min. 3 osób.
b) Jury spośród otrzymanych prac wybierze te, które zostaną nagrodzone I, II i III nagrodą konkursową oraz ewentualnymi wyróżnieniami w dwóch kategoriach:
- dzieci i młodzież do 18 roku życia
- osoby dorosłe
c) Werdykt Jury jest ostateczny.
- Gotowe prace należy dostarczyć do dnia 19 grudnia 2017 wraz z informacją zawierająca dane autora. W przypadku osób niepełnoletnich dodatkowo do pracy powinien być złożony wypełniony formularz zgłoszeniowy podpisanym przez rodzica/opiekuna. Adres biura Nadleśnictwa:
Nadleśnictwo Pomorze
Pomorze 8
16-506 GIBY.
- Każda praca powinna być opatrzona metryczką, umieszczoną przy pracy:
• imię i nazwisko,
• kategorię konkursu,
• adres i numer telefonu,
• w przypadku osób niepełnoletnich- imię i nazwisko wychowawcy / rodzica.
- Organizator nie zwraca otrzymanych prac.
- Prace mogę zostać wykorzystane przez Organizatora w celach edukacyjno-promocyjnych.
- Prace będą oceniane pod względem:
• oryginalności w odniesieniu się do tematu,
• zgodności z tematyką konkursu,
• kompozycji,
• zastosowanej techniki plastycznej,
• estetyki wykonania pracy,
• samodzielności. - Konkurs trwa od 08 grudnia do 19 grudnia 2017 r.
- Należy dołączyć oświadczenie: przystąpienie do konkursu oznacza akceptację zasad zawartych w regulaminie oraz zgodę uczestnika (jego opiekuna) na przetwarzanie danych i wykorzystanie jego wizerunku tj. publikowanie fotografii z konkursu na stronie internetowej organizatorów, a także w mediach.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z pracownikiem nadleśnictwa zajmującym się konkursem: Maja Boruk (tel. (87) 516 57 95)
Do pracy należy dołączyć oświadczenie będące załącznikiem do regulaminu.
ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU!
________________________________________________________________________________________________
edit: 21.12.2017 r.
WYNIKI KONKURSU !
W dniu 20 grudnia 2017 r. zebrało się Jury powołane przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Pomorze w składzie: Krzysztof Bednarski, Maja Boruk i Izabela Myszczyńska w celu dokonania oceny wszystkich prac konkursowych. Wybór nie należał do łatwych, gdyż każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i piękna! Łącznie zgłoszonych zostało aż 46 leśnych ozdób świątecznych. Biorąc pod uwagę, iż jest to pierwsza edycja konkursu na „Leśną ozdobę świąteczną” cieszymy się tak licznym zainteresowaniem i zaangażowaniem w stworzeniu niepowtarzalnych dzieł :)
Podczas dokonywania wyboru prac, które zostaną nagrodzone i trudu w wyborze tych wyjątkowych komisja w porozumieniu z Nadleśniczym uzgodniła, iż prace konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie. Dzięki życzliwości ks. proboszcza Zbigniewa Bzdaka wystawa będzie miała miejsce w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach ( wchodząc w sali po prawej stronie) i trwać będzie od piątku 22.12.2017 r. godziny 14:00 do czwartku 28.12.2017 r.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do podziwiania, czerpania inspiracji i tworzenia przeróżnych dzieł przy wykorzystaniu 100% naturalnych materiałów pochodzących z lasu ! ;)
Werdyktem komisji zatwierdzonym przez Nadleśniczego jest nagrodzenie 21 prac wykonawców w następujących kategoriach:
Kategoria osoby dorosłe:
Miejsce I- Izabela Jurkiewicz
Miejsce II- Katarzyna Sztabińska
Miejsce III- Piotr Wojna
Kategoria dzieci i młodzież do 18 roku życia:
Miejsce I- Gabriel Kamiński
Miejsce II- Lena Leończyk
Miejsce III- Klaudia Namiotko
Wyróżnienia w kategorii dzieci i młodzież do 18 roku życia otrzymali:
Sztabiński Bartosz
Anna Chmielewska
Kamila Walento
Mikołaj Jurgielanis
Dodatkowo ze względu na szczególnie wyróżniające się prace na tle pozostałych komisja uznała wyróżnienia specjalne w dwóch kategoriach:
- za kreatywność i wyjątkowość, otrzymują:
Weronika Wasilewska
Milena Pachutko
Karolina Trzyna
- za innowacyjność, otrzymują:
Ola Durtan
Karol Sidor
Anna Maria Wojna
Karol Matulewicz
Hanna Makowska
Sztabińska Zuzanna
Została także przydzielone dwie nagrody specjalne Nadleśniczego, które otrzymują:
Dominika Łukaszewicz
Uczniowie I klasy ze Szkoły Podstawowej z Litewskim Językiem Nauczania "Ziburys" (praca zbiorowa)
Wszystkie nagrody zostaną przekazane możliwie jak najszybciej do osób wyżej wymienionych ( w przypadku możliwości osobistego odbioru prosimy o kontakt i informację (87) 516 57 95 lub wiadomość prywatną na: https://www.facebook.com/nadlesnictwopomorze/).
W najbliższych dniach zostanie stworzona galeria ze zdjęciami wszystkich prac zgłoszonych do konkursu.
Dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do aktywnego udziału w kolejnych edycjach oraz z okazji zbliżających się świąt życzymy pełnych radości, zdrowia i białego puchu magicznych Świąt Bożego Narodzenia!