Lista aktualności
Rębnia zachowawcza w praktyce
W dniu 17 marca odbyła się w Nadleśnictwie Pomorze narada poświęcona m.in. zbliżającej się kampanii odnowieniowej oraz omówieniu związanych z nią spraw organizacyjnych.
Przeprowadzono także szkolenie dotyczące prowadzenia wdrażanej w nadleśnictwie rębni zachowawczej (tzw. retencyjnej). Omówiono zasady prowadzenia tej rębni i zapoznano się z jej założeniami.
Omówiono ogólne warunki i zasady jakie powinny być spełnione, aby można było mówić o rębni zachowawczej:
1. Po cięciu zupełnym lub cięciu uprzątającym w rębni IIIa należy pozostawić minimum od 5 do 10% drzew (w ujęciu miąższościowym), występujących na danej powierzchni manipulacyjnej.
2. Wyłączenie tych drzew z użytkowania musi mieć charakter trwały, tj. aż do ich naturalnego rozkładu.
3. Co najmniej połowa powierzchni rębnej powinna znajdować się w zasięgu wpływu pozostawionych fragmentów starego drzewostanu, niezależnie od formy (pojedynczych drzew, ich grup oraz większych kęp).
4. Pozostawiane elementy powinny być wytypowane i oznakowane w trakcie szacunków brakarskich w celu ich zachowane na etapie wykonania cięć. Ich rozmieszczenie przestrzenne powinno pozwolić na uzyskanie potencjalnie jak największych korzyści przyrodniczych i krajobrazowych.
5. Zaleca się aby pozostawiane fragmenty starego drzewostanu reprezentowały przekrój i zróżnicowanie składu gatunkowego i grubościowego drzewostanu.
6. Typując fragmenty drzewostanów do wyłączenia w największym stopniu należy zwracać uwagę na pozostawianie wszelkiego rodzaju mikrosiedlisk, terenów zabagnionych, wilgotnych, nietypowych form topografii terenu np. skarp itp.
Podobnie, jak w dotychczas prowadzonych rębniach, zalecane jest wykorzystywanie istniejących podrostów, nalotów lub drugiego piętra, mających dużą wartość hodowlaną o ile gatunki te są zgodne ze składem gatunkowym przewidzianym dla danego typu siedliska.
Część kameralna szkolenia została uzupełniona wizją w terenie, gdzie leśniczowie, podleśniczowie oraz pracownicy działu gospodarki leśnej nadleśnictwa wraz z nadleśniczym, zastępcą nadleśniczego i inżynierem nadzoru omawiali zagadnienia dotyczące szczegółów praktycznych przy realizowaniu odnowień i rębni retencyjnej na wybranych powierzchniach.
Na powierzchni do odnowienia omówiono zasady niezbędnego wykorzystywania mapy glebowo-siedliskowej oraz uwzględniania podczas planowania odnowień sztucznych specyfiki danej powierzchni, takich jak ukształtowanie terenu, występowanie mikrosiedlisk, obszarów ważnych społecznie, itp.
Wdrożenie stosowania rębni retencyjnej rozpoczęło się w Nadleśnictwie Pomorze w 2024 roku, poprzez modyfikację realizacji rębni planowanych jako rębnia zupełna Ib. W związku z tym mogliśmy być na powierzchniach, gdzie było już zrealizowane cięcie odnowieniowe wg nowych zasad. Podzieliliśmy się uwagami, co do technicznych aspektów sposobu i ilości pozostawionych fragmentów starego drzewostanu. Następnie mogliśmy również dokonać wspólnej dyskusji nad sposobem zrealizowania ww. rębni na powierzchni, która dopiero będzie realizowana.
Dyskusja dotyczyła określenia w jaki sposób powinny być rozmieszczone elementy starego drzewostanu na powierzchni manipulacyjnej, biorąc pod uwagę ww. wymagania oraz utrzymanie ich stabilności w jak najdłuższym czasie i przy zminimalizowaniu ewentualnych negatywnych czynników, które mogłyby je uszkodzić.
Na chwilę obecną powierzchnie, na których była realizowana rębnia retencyjna są na etapie uprzątania pozostałości pozrębowych i przygotowania gleby pod obsiew naturalny. Dość duża ilość szyszek na pozostawionych nasiennikach daje nadzieję na uzyskanie satysfakcjonującego odnowienia naturalnego, którego udział chcemy stale zwiększać.
Szkolenie przyniosło szereg cennych konkluzji, którymi będziemy kierowali się w przyszłym postępowaniu.