Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi 22.04.2021 r.

Pierwszy Dzień Ziemi odbył się w Stanach Zjednoczonych w dniu 22.04.1970 r. Ustanowienie Dnia Ziemi zaproponował senator Partii Demokratycznej USA Gaylord Nelson, jako pierwszy zwrócił uwagę na  degradację środowiska naturalnego, zwłaszcza masowe wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. Pomysł Nelsona spotkał się z dużą aprobatą, zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. Na zajęcia nie poszły miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. w Waszyngtonie, na jednym z palców zgromadziło się 200 tys. ludzi, a na ulice miast w Ameryce wyszło 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.

Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne, organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku.

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W 2015 r. były to odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna. W kolejnych latach hasłami przewodnimi zostały: w 2016 r. - „Z energią zmieńmy źródła", w 2017 r. - „W kierunku natury", w 2018 r. - „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych", natomiast w roku minionym - „Chrońmy nasze gatunki", w 2020 r. „Działanie na rzecz klimatu". Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Przywróć naszą Ziemię”.