Wydawca treści
Organizacja nadleśnictwa
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność
i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody
i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi także sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi. Do zadań działu gospodarski leśnej należy również edukacja przyrodniczo - leśna i promocja nadleśnictwa.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy. Skład osobowy leśnictwa stanowi leśniczy oraz podleśniczy, który mu bezpośrednio podlega.
Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie kierowane przez leśniczego ds. szkółkarstwa, realizuje zadanie produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego na potrzeby własne oraz innych podmiotów.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych
w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy nadleśnictwa wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości,
a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz nadleśnictwa.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Prowadzi całokształt spraw z zakresu kadr, organizacji szkoleń i podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników nadleśnictwa.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje starszy strażnik leśny p.f. Komendanta Posterunku Straży Leśnej, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowi komendant oraz strażnik leśny, który mu bezpośrednio podlega.
Najnowsze aktualności
"stare dzieje"
Informujemy o rozpoczęciu konsultacji społecznych zadań gospodarczych
planowanych do wykonania w roku 2012 w lasach HCVF
Wszelkie uwagi prosimy kierować na adres
Nadleśnictwa Pomorze do dnia 22 grudnia 2011 roku.
Więcej informacji w zakładce Lasy HCVF - Konsultacje zabiegów gospodarczych
Pomorze, dnia 21.11.2011 r.
Konkurs - Różnorodność biologiczna lasów
Regulamin i zasady udziału w konkursie znajdują się na stronie www.mos.gov.pl/konkurs_SDOS
Trwają konsultacje społeczne dla 28 nadleśnictw RDLP Białystok
28 nadleśnictw RDLP Białystok ubiega się o certyfikat FSC.
W imieniu zespołu audytorów Programu Qualifor SGS Polska, pragniemy poinformować o rozpoczętym procesie konsultacji publicznych w związku z zaplanowanym audytem certyfikacyjnym gospodarki leśnej 28 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Grupa obejmuje następujące nadleśnictwa: Augustów, Bielsk, Borki, Czarna Białostocka, Czerwony Dwór, Dojlidy, Drygały, Ełk, Giżycko, Głęboki Bród, Gołdap, Knyszyn, Krynki, Łomża, Maskulińskie, Nowogród, Nurzec, Olecko, Pisz, Płaska, Pomorze, Rajgród, Rudka, Supraśl, Suwałki, Szczebra, Waliły, Żednia.
Audyt terenowy będzie miał miejsce w dniach 16-20 maja 2011 roku.
Członkami zespołu audytorów, którzy przeprowadzą audyt certyfikacyjny, będą:
- Krzysztof Wypij (audytor SGS Qualifor)
- Paweł Wiktorowicz (audytor SGS Qualifor)
- Arkadiusz Siembida (audytor SGS Qualifor)
- dr Andrzej Kamocki (lokalny ekspert)
- Felicity Henman-Weir (niezależny obserwator)
Mając na uwadze znaczenie wkładu stron zainteresowanych w proces certyfikacji gospodarki leśnej, zwracamy się z prośbą o przedstawianie opinii i komentarzy na temat gospodarki leśnej prowadzonej na terenie wymienionych powyżej nadleśnictw. Jesteśmy również otwarci na propozycje bezpośrednich spotkań podczas audytu.
Dodatkowe informacje na temat certyfikacji gospodarki leśnej FSC można uzyskać na stronie SGS Forestry a także pod adresem:
Paweł Wiktorowicz
SGS Polska Sp. Z o.o.
ul. Derdowskiego 7
81- 369 Gdynia
Poland
telefon komórkowy: + 48 691 767 443
faks: + 48 58 661 07 07
email: pawel.wiktorowicz@sgs.com
Hubertus w Gibach - 7.11.2010
Hubertus w Gibach jest plenerową imprezą organizowaną od lat. Co roku na początku listopada w sercu Puszczy Augustowskiej spotykają się leśnicy, myśliwi i sympatycy lasu, którzy chcą oddać cześć Świętemu Hubertowi i naturze. W tym roku uroczystości odbyły się w niedzielę 7 listopada. Współorganizatorami obchodów były Nadleśnictwa Głęboki Bród, Płaska, Pomorze oraz Koła Łowieckie „Słonka" i „Łoś".
Święto Huberta rozpoczęła Uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Św. Anny w Gibach, której uczestnikami były również zwierzęta. Po zakończeniu Liturgii leśnicy wspólnie z myśliwymi złożyli wieńce pod pomnikowym krzyżem poświęconym pamięci osób zamordowanych podczas obławy augustowskiej 1945 roku.
Następnie odbyła się biesiada myśliwska przy ognisku. Impreza zgromadziła ponad 300 osób. Każdy mógł spróbować przysmaków z dziczyzny i posłuchać opowieści łowieckich oraz poznać sygnały myśliwskie. Ponadto leśnicy wspólnie z myśliwymi i Terenowym Kołem Pszczelarzy w Sejnach zorganizowali wystawę kultury i tradycji łowieckiej. Oprócz trofeów zaprezentowano spreparowane zwierzęta, literaturę, fotografie, medale i inne przedmioty o tematyce związanej z myślistwem.
Leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród opowiadali również o gospodarce leśnej oraz o potrzebie ochrony zwierzyny. Każdy mógł się zaopatrzyć się w karmę dla ptaków oraz materiały promocyjne i edukacyjne prezentujące pracę leśników.
Joanna Hołubowicz
Nadleśnictwo Głęboki Bród
Dnia . na zaproszenie Pana Dyrektora A. Małkińskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach poprowadziliśmy zajęcia z edukacji leśnej z okazji święta Dnia Ziemi.
Wraz z leśnikiem z Nadleśnictwa Augustów – Romanem Rogozińskim przedstawiliśmy prezentacje na temat:
„Zawód – leśnik", czyli na czym polega praca leśnika
„Wypalanie traw" –jakie szkody niesie za sobą wypalanie traw
"Przyroda Puszczy Augustowskiej" - krajobraz puszczy w obiektywie,
„Park Narodowy Południowego Spitsbergenu" z pięknymi zdjęciami autorstwa R. Rogozińskiego.
Podczas wyświetlania prezentacji była sprawdzana czujność słuchaczy, którzy za udzielenie prawidłowych odpowiedzi otrzymywali pięknie wydane nagrody książkowe. Uczniowie okazali się być bardzo aktywni i chętnie uczestniczyli w pokazie prezentacji.
Jesteśmy mile zaskoczeni tak ciepłym przyjęciem i tak zdyscyplinowaną młodzieżą.
Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby leśnik kojarzył się pozytywnie i mamy nadzieję ,że nasza praca sprawiła, że uczniowie bardziej będą doceniać walory naszego regionu i już nigdy nie zapłonie na Sejneńszczyźnie łąka.



Konkurs Czysty Las ogłoszony!