Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Cechą charakterystyczną lasów w naszym regionie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku administruje lasami na powierzchni 624,5 tysięcy hektarów, w tym 582,6 tysięcy hektarów samych lasów. Cechą charakterystyczną lasów w tym rejonie jest występowanie dużych, zwartych kompleksów leśnych - puszcz:

  • Puszczy Augustowskiej (110 tys. ha)
  • Puszczy Boreckiej (23 tys. ha)
  • Puszczy Knyszyńskiej (105 tys. ha)
  • Puszczy Kurpiowskiej (34 tys. ha)
  • Puszczy Piskiej (70 tys. ha w granicach RDLP Białystok)
  • Puszczy Rominckiej (13 tys. ha).
  • Puszczy Białowieskiej (62 tys.ha)

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, opracowanej przez Mroczkiewicza i Tramplera tereny RDLP w Białymstoku lokują się w: II Krainie Mazursko – Podlaskiej oraz IV Krainie Mazowiecko – Podlaskiej.

Są to tereny położone w zasięgu zlodowacenia bałtyckiego, z krajobrazami o charakterze pagórkowatym, sandrowym lub równinno – morenowym. Klimat Krainy II jest surowy i najchłodniejszy (za wyjątkiem gór) w Polsce.

Szczególnie chłodne są tereny północno-wschodnie, gdzie w okolicy Wiżajn znajduje się polski biegun zimna.

O surowości klimatu Krainy Mazursko – Podlaskiej świadczy również najkrótszy w Polsce termiczny okres wegetacyjny roślin, który wynosi od 190 do 210 dni. Najliczniej występują tu bory sosnowe, spotykane na ubogich i średnio żyznych siedliskach świeżych, wilgotnych i bagiennych. Sosna zwyczajna jest podstawowym gatunkiem lasotwórczym, posiada tu optymalne warunki rozwojowe i wykształca bardzo wartościowe ekotypy znane szeroko jako sosna mazurska i sosna supraska. Kolejnym gatunkiem o zasadniczym znaczeniu w Krainie II jest świerk pospolity, występujący jako gatunek panujący w niektórych drzewostanach, tworzący zespoły niżowych świerczyn borealnych. W Puszczy Białowieskiej osiąga on wysokość do 51 m.

Bocian czarny w Puszczy Białowieskiej, fot. Piotr Wawrzyniak

Siedliska żyzne, związane z podłożem gliniastym i gliniasto-piaszczystym reprezentowane są przez tzw. grądy, czyli lasy liściaste, gdzie gatunkiem dominującym jest dąb szypułkowy (rzadziej bezszypułkowy), który w zmieszaniu ze świerkiem, grabem, brzozą i niekiedy lipą, preferuje siedliska zarówno świeże jak i wilgotne. Na siedliskach o wilgotnym lub bagiennym charakterze, czyli w zagłębieniach terenowych oraz sąsiedztwie rzek, strumieni, jezior, występują zbiorowiska roślinne znane jako olsy lub łęgi olszowe oraz łęgi jesionowo-olszowe. Istotną rolę odgrywa tutaj olsza czarna, która tworzy drzewostany lite lub z domieszką jesionu.

Duże znaczenie przyrodnicze i gospodarcze ma brzoza pojawiająca się na wszystkich siedliskach. Pozostałe gatunki drzewiaste, takie jak jesion, grab, klon, lipa, modrzew, występują w leśnych zespołach roślinnych z reguły w formie domieszek.

Południowa i południowo-zachodnia część zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku położona jest w IV Mazowiecko – Podlaskiej Krainie przyrodniczo-leśnej. Leży ona w obszarze zlodowacenia środkowo-polskiego i dominują tu krajobrazy o dość silnie rozmytych formach o charakterze równinnym. Kraina ta jest cieplejsza od Krainy Mazursko – Podlaskiej, a także nieco suchsza, z mniejszą ilością opadów atmosferycznych. Najliczniej występują również i tutaj bory sosnowe, wyraźnie związane z ubogimi, piaszczystymi, często wydmowymi siedliskami świeżymi i wilgotnymi. Część IV Krainy, leżąca w granicach białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych , charakteryzuje się mniejszą lesistością oraz stosunkowo niską zasobnością drzewostanów. Znaczną część tych drzewostanów stanowią zbiorowiska roślinne pochodzące ze sztucznych zalesień gruntów porolnych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy do zakupu drewna w Nadleśnictwie Pomorze

Zapraszamy do zakupu drewna w Nadleśnictwie Pomorze

Zamieszczamy kilka podstawowych informacji dotyczących zakupu detalicznego drewna:

 

 

1.     Każde z leśnictw prowadzi sprzedaż detaliczną tylko w wyznaczonym dniu tygodnia, tj. w każdą środę, w godz. 8.00 – 11.00. Adresy i telefony leśnictw znajdują się w zakładce "Kontakt /Leśnictwa" >>

2.     W leśnictwach możliwy jest zakup następujących sortymentów: M1, M2, S3a, S3b, S2a, S2b oraz S4;

3.     Od poniedziałku do piątku można kupić drewno w biurze nadleśnictwa, pod adresem Pomorze 8, 16-506 Giby;

4.     Aktualny cennik drewna zamieszczony jest w załączeniu na końcu artykułu oraz w zakładce „Informacje/ Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek">>

5.     Sprzedaż prowadzona jest w formie gotówkowej;

6.     Leśniczy po przyjęciu gotówki wydaje dokument uprawniający do wywozu drewna – asygnatę;

7.     Asygnata jest ważna tylko wraz dowodem zakupu drewna (paragon fiskalny bądź faktura);

8.     Dowodem sprzedaży jest wręczany nabywcy drewna oryginał paragonu fiskalnego lub na wyraźne życzenie kupującego – faktura;

9.     Faktury wystawiane są wyłącznie w biurze Nadleśnictwa w dniu wystawienia asygnaty (nie później niż w ciągu 7 dni od wystawienia asygnaty), po przesłaniu danych drogą teleinformatyczną z kancelarii leśnictwa do biura Nadleśnictwa.

10.   Nabywca ustala z leśniczym termin wywozu drewna w przedziale czasowym określonym na asygnacie (14 dni od daty zakupu). Po okresie 14 dni od daty zakupu administracja leśna nie odpowiada za zakupiony materiał, a nabywca nie może rościć do sprzedawcy pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego produktu;

11.    Zakupionego drewna nie wolno nabywcy zabierać bez uprzedniego okazania asygnaty pracownikowi administracji leśnej (leśniczemu) i bez uzyskania adnotacji o wydatku drewna (data i godzina wywozu);

12.    W razie niemożności wywozu w wyznaczonym terminie, nabywca winien uzgodnić telefonicznie nowy termin wywozu;

13.    W przypadku nie odebrania drewna iglastego w wyznaczonym przez sprzedawcę terminie, w okresie między 15 marca a 15 października nabywca może ponosić koszty związane z zabezpieczeniem drewna (korowanie) przed szkodnikami;

14.     Warunki sprzedaży detalicznej drewna dla przedsiębiorców uregulowane są odrębnymi przepisami.

 

Informujemy o możliwości zakupu drewna małowymiarowego M1, M2 (gałęzi) oraz żerdzi S3a, S3b na powierzchniach pozrębowych sposobem samowyrobu. Chęć pozyskania takiego drewna i warunki jego przygotowania należy każdorazowo ustalić z właściwym terytorialnie leśniczym.

 

Dlaczego 1 mp (metr przestrzenny), to nie to samo, co 1 m3 (metr sześcienny)?

Ułożone w stos drewno zawiera puste przestrzenie (w tym korę):

Zazwyczaj 1 mp = 0,65 mp (drewno) + 0,35 mp (puste przestrzenie),

stąd 1mp = 0,65 m3 (drewna)

dla graba, buka i świerka (S2A, S2B) współczynnik wynosi 0,70 m3

Zobacz też: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metr_przestrzenny lub https://pl.wikipedia.org/wiki/Metr_sze%C5%9Bcienny

 

Sprzedaż hurtowa drewna prowadzona jest przez dział techniczny Nadleśnictwa Pomorze w systemie przetargowym. Wszystkie przetargi odbywają się tylko i wyłącznie za pośrednictwem platform internetowych poprzez systemy:

- Portal Leśno - Drzewny (PL-D) - przetargi ograniczone (historią zakupu),

- e-drewno.pl -  przetargi nieograniczone.

Szczegółowych informacji o sprzedaży drewna udzieli dział marketingu nadleśnictwa, pod telefonem: 87 516 57 97