Asset Publisher
Poświęcenie krzyży pamięci
14 czerwca 2014 roku, w 69. rocznicę Obławy Augustowskiej, odbyła się w nadleśnictwie uroczystość poświęcenia krzyży.
KRZYŻE PAMIĘCI
W związku z obchodami 69. rocznicy Obławy Augustowskiej, dnia 14 czerwca 2014 roku w Nadleśnictwie Pomorze, Leśnictwie Rygol, odbyły się uroczystości poświęcenia krzyży pamięci.
Jej organizatorami było Stowarzyszenie Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych „Leśni" z prezesem Tomaszem Kiełczewskim oraz Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie z Panią prezes Danutą Kaszlej.
Wydarzenie to wpisane było w dwudniowe obchody rocznicy Obławy Augustowskiej z udziałem Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego i motocyklistów z Litwy. W uroczystościach brało udział kilkaset osób z całej Polski i z zagranicy, wśród nich było 12 pocztów sztandarowych, m.in. Światowego Związku Żołnieży Armii Krajowej, Placówki Straży Granicznej w Płaskiej, II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie, I LO w Augustowie im. Grzegorza Piramowicza, Centrum Szkolenia Rolniczego Zespołu Szkół w Sejnach, Zespołu Szkół im. Powstańców Styczniowych w Nowince, Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie, Szkoły podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Rutkach, Szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Płaskiej, oraz sztandar Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Na uroczystości przybyły rodziny ofiar Obławy Augustowskiej, powstania styczniowego, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele ZHP oraz miejscowa ludność.
Nie zabrakło również leśników reprezentowanych m.in. przez Marka Masłowskiego - Zastępcę Dyrektora do spraw Gospodarki Leśnej RDLP w Białymstoku, Tadeusza Wasilewskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów oraz gospodarzy terenu Krzysztofa Bednarskiego – p.o. Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Pomorze, Mieczysława Jarosza – emerytowanego Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Pomorze, leśniczych i pozostałych pracowników nadleśnictwa.
Jeden, dziewięciometrowy, dębowy krzyż ustawiony został nad Jeziorem Brożane. Upamiętnia on walkę stoczoną w lipcu 1945 roku przez oddział Władysława Stefanowskiego ps. „Grom" Obwodu Augustów Armii Krajowej Obywateli i żołnierzy oddziału Józefa Sulżyńskiego ps. „Brzoza" Obwodu Suwałki AKO z Armią Czerwoną. - Podjęli oni próbę odparcia ataku sił radzieckich, realizujących Obławę Augustowską, na podziemie niepodległościowe w Puszczy Augustowskiej. Starcie z przeważającymi siłami okupanta zakończyło się nieuniknioną i tragiczną pacyfikacją strony polskiej. Dokładny opis okoliczności stoczonej walki, przedstawił zebranym, historyk Zbigniew Kaszlej, od lat zajmujący się tematem podziemia niepodległościowego na ziemi augustowskiej. Poświęcenia krzyża dokonał paulin, ojciec Dariusz Cichor.
Drugi krzyż poświęcono na uroczysku „Płaskie" w miejscu obozowiska powstańczego, przy mogile Powstańców Styczniowych z 1863 roku. Jest on wierną repliką starego krzyża, ustawionego dla upamiętnienia tego miejsca przez żołnierzy 42 batalionu Straży Granicznej z Sopoćkiń w 1923 roku. Realia historyczne tamtych czasów zreferował kustosz Muzeum Ziemi Augustowskiej Wojciech Batura.
Całość obchodów miała uroczystą oprawę, przy krzyżach wystawiono warty honorowe, leśnicy sygnaliści odegrali hejnały, złożono kwiaty i znicze.
Zakończeniem była msza święta w kościele św. Marii Magdaleny w Mikaszówce w intencji Powstańców Styczniowych poległych w Puszczy Augustowskiej, żołnierzy 42 batalionu Straży Granicznej i zamordowanych ofiar Obławy Augustowskiej oraz poczęstunek w postaci grochówki z partyzanckiego kotła.