Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

XVIII Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację

XVIII Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację

Pragniemy donieść o kolejnym sukcesie sportowym naszej koleżanki Mai Boruk.

Tegoroczne zmagania odbywały się w spalskich lasach (RDLP Łódź), w dniach 19-21 maja. Zawody zorganizowano pod hasłem „Zorientowani na las". Do udziału w imprezie zgłosiło się  ponad 170 osób z całej Polski, w tym nasza koleżanka Maja Boruk, która po raz kolejny dzielnie reprezentowała Nadleśnictwo Pomorze.

Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w biegu mistrzowskim, terenowym na orientację służb mundurowych oraz sprinterskim.

Maja startowała w dwóch konkurencjach: w sprincie na dystansie około 3 km, którego trasa biegła po obiekcie Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale oraz drugiego dnia w biegu mistrzowskim, którego  ośmiokilometrową trasę poprowadzono po terenie leśnym.

Czymś nowym, był start grupowy grup dla poszczególnych kategorii w sprincie – zwykle odbywa się to w ten sposób, że po kilku zawodników z danej grupy startuje w odstępach minutowych.

Zawody były zorganizowane poprawnie, trasy biegły po równym terenie, przypominającym ukształtowanie Nadleśnictwa Pomorze. Pogoda dopisała zawodnikom, chociaż wysoka temperatura miała wpływ na zmęczenie.

Startując bez wcześniejszego przygotowywania się do zawodów, w obu konkurencjach Maja zdobyła trzecie miejsce, za co jej serdecznie gratulujemy!

Należy wspomnieć, że był to jeden z bardzo wielu dotychczasowych sukcesów sportowych Mai. W ubiegłym roku również zajęła miejsce na podium w XVII Mistrzostwach Polski Leśników w Biegu na Orientację a dwa lata temu zakwalifikowała się do Reprezentacji Polski w tych zawodach w eliminacjach europejskich, zorganizowanych na Węgrzech.

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!