Asset Publisher Asset Publisher

Warunki korzystania z otwartego ognia

Okres pożarowy lasów!

 

Jak co roku na wiosnę, przestrzegamy przed wypalaniem traw i apelujemy o rozwagę, aby nie dopuścić do wywołania pożaru.

 

            Wiosna! Ciepła, słoneczna pogoda, co raz dłuższe dni, świeże powietrze i wszędobylski śpiew ptaków – to wszystko zachęca do wyjścia z domu i zajęcia się wiosennymi porządkami. Ludzie sprzątają po zimie swoje podwórka, ogródki, działki, rolnicy ruszają do plac polowych. U wszystkich gromadzą się przy tym duże ilości rozmaitych roślinnych pozostałości. Pytanie – co z nimi zrobić?

            Niestety, jak co roku, wiosenne „sprzątanie" wiąże się z powstaniem sytuacji niebezpiecznych. Przez ludzką nieodpowiedzialność dochodzi do wielu przypadków umyślnego bądź przypadkowego podpalenia suchych traw na polach, łąkach i różnego rodzaju zarośniętych nieużytkach. Powtarzające się rokrocznie apele w mediach, prasie, Internecie – negujące ten proceder, nie zmniejszają liczby amatorów podpalania zarośniętych łąk, którzy nie zawsze zdołają zapanować nad żywiołem i stają się sprawcami pożarów lasu lub budynków. Bywa, że sam podpalacz pada ofiarą ognia.

Czy spalanie jest najlepszym wyjściem?

            Pamiętajmy, że każdy, kto chce spalić na własnej posesji np. suche liście, gałązki drzew, zgrabioną suchą trawę, musi liczyć się z możliwością zaprószenia ognia i dlatego powinien wykazać się dużą wyobraźnią. Trzeba pamiętać, że szczególnie niebezpieczne jest palenie ognisk w sąsiedztwie budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz bezpośrednio przy lesie. Nie powinno się też palić ognia przy drogach publicznych, bo gęsty dym może pogorszyć widoczność i być przyczyną wypadku.

Warto więc rozważyć czy nie lepiej byłoby zbędną biomasę np. kompostować? Nie wiąże się to z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów, wręcz przeciwnie, otrzymujemy darmowy i wartościowy nawóz. Przy tym nie ponosimy ryzyka wywołania pożaru ani nie popadniemy w konflikt z sąsiadami.

            Jeśli już palisz, to…

            Konieczne jest pilnowanie rozpalonego ogniska i jego wcześniejsze przygotowanie, choćby przez okopanie lub obłożenie kamieniami. Warto też zaopatrzyć się w gaśnicę. Nie należy spalać dużych ilości np. liści na raz, lepiej powoli dokładać do ognia małe porcje, aby mieć kontrolę nad wielkością płomieni. Nie spalajmy przy tym śmieci z tworzyw sztucznych i gumy, zanieczyszcza to środowisko i jest bardzo szkodliwe. Niebezpieczne i niedopuszczalne jest podsycanie ognia poprzez podlewanie łatwopalnymi substancjami, takimi jak benzyna.

Dlaczego wypalanie traw jest niebezpieczne i szkodliwe?

1. Stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi
 Musimy być świadomi, że wiosenne słońce i wiatr szybko wysuszają ściółkę i jest ona łatwopalna. Ogień szybko wymyka się spod kontroli, zwłaszcza w wietrzne dni  i może w takich warunkach rozprzestrzenić się błyskawicznie. Zawsze istnieje ryzyko, że przeniesie się na pobliskie lasy lub zabudowania, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Z taką niebezpieczną sytuacją mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, gdzie cudem strażacy ocalili budynki gospodarcze oraz pobliski las przed ogniem rozprzestrzenionym z niedopilnowanego ogniska.

2. Powoduje śmierć zwierząt, niszczenie ekosystemów i degradację gleby
Wypalanie traw skutkuje śmiercią wielu małych zwierząt – owadów, płazów, gadów, a nawet ssaków. Niszczone są schronienia tych zwierząt, przepadają gniazda i lęgi ptaków.
Wypalanie traw nie użyźnia gleby, lecz ją wyjaławia i niszczy, wypalona zostaje warstwa próchnicy. Ogień zabija mikroorganizmy odpowiedzialne za utrzymanie równowagi biologicznej w glebie.

3. Koszty społeczne i ekonomiczne
Każdego roku straż pożarna prowadzi tysiące interwencji  związanych z wypalaniem traw. Skutkiem są ogromne obciążenie dla służb ratowniczych, które w tym czasie mogą być potrzebne do innych akcji. W związku z tym generowane są wysokie koszty związane z gaszeniem i rekultywacją zniszczonych terenów.         

Pamiętajmy!

Wypalanie traw jest nieodpowiedzialne, ale również karalne działanie. Zgodnie z polskim prawem, za wypalanie traw grozi kara grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet pozbawienie wolności.

  - Zgodnie z ustawą z dnia 28 września 1991r. o lasach, a w szczególności art. 30, ust.3, pkt 3 zabronione jest używanie otwartego ognia w lesie oraz w odległości od niego mniejszej niż 100 m poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz odpowiednio przygotowanymi.

Trzeba liczyć się z tym, że czasami oprócz gniewu nieprzychylnych sąsiadów, którzy nie będą na tyle wyrozumiali, aby bezkrytycznie wdychać nasz dym, grozić nam mogą również kary poważniejsze:

 1.Wypalanie traw jest nielegalne i podlega karze aresztu lub grzywny na podstawie Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 92, poz. 880):

- (Art.124.)-„Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów."

  (Art. 131.) „Kto (…)wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny."

 2. Wypalanie traw jest wykroczeniem z art. 82 § 1 Kodeksu Wykroczeń, który przewiduje odpowiedzialność tego, kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobieganiu i zwalczaniu pożarów. Powyższy art. mówi o karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Zaś Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."

 3. Dodatkową konsekwencją może być dla rolników utrata przysługujących płatności bezpośrednich do gruntów rolnych.

Powyższe argumenty powinny skłonić do zastanowienia się nad zasadnością rozpalania wiosennego ogniska oraz pobudzić wyobraźnię i poczucie odpowiedzialności za nasze mienie i środowisko.

 

 

P.S.

Od dnia 15.03.2025 r. do dnia 30.09.2025 r. w Nadleśnictwie Pomorze  obowiązuje okres akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu. Oznacza to skoordynowane działania polegające na pełnieniu stałego monitoringu pożarowego, bieżące analizowanie stopnia zagrożenia pożarowego lasu, śledzenie i wykrywanie pożarów z dostrzegalni oraz pełnienia dyżurów p-poż przez pracowników nadleśnictwa. Tak szeroko prowadzona prewencja przeciwpożarowa pozwala na skuteczne wykrywanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń i szybką interwencję.

 

 

 

Prosimy o interwencję!

Jeśli widzisz, że ktoś wypala trawy, zauważysz ogień lub dym nie bądź obojętny. Powiadom odpowiednie służby :

straż pożarną lub policję – tel. 112

Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w Nadleśnictwie Pomorze (PAD) - 609-535-259; 87 516–57-93