Asset Publisher Asset Publisher

Otwarto ścieżkę edukacyjną Śladami ofiar Obławy Augustowskiej

W dniu 17 września 2018 r. w Gibach odbyło się uroczyste otwarcie utworzonej ścieżki edukacyjnej “Śladami ofiar Obławy Augustowskiej” w ramach współpracy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej  oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Celem jej utworzenia jest upamiętnienie ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczystość otwarcia ścieżki została zorganizowana przez: Oddział IPN Białystok, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, Urząd Gminy Giby, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945. Tablicę uroczyście odsłonił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

W program uroczystości wchodziło:

- modlitwa na Górze Krzyży

- przemówienia

- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.

- odsłonięcie i poświęcenie pierwszej tablicy Ścieżki Edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"

- przemarsz do Szkoły Podstawowej w Gibach

- występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Gibach

- wykład Jarosława Wasilewskiego na temat Obławy Augustowskiej i prezentacja multimedialna tablic umieszczonych na ścieżce edukacyjnej "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej"

- rajd samochodowy do trzeciej tablicy zlokalizowanej w leśnictwie Okółek oprawiony merytorycznymi pogadankami przygotowanymi przez przedstawicieli z IPN.

       Utworzona ścieżka swój początek ma w Gibach przy wzgórzu symbolizującym miejsce pochówku ofiar, kończy się tuż przy samej granicy z Białorusią na terenie leśnictwa Muły. Składa się ona z pięciu przystanków, na których usytuowane zostały tablice nawiązujące do wydarzeń związanych z Obławą Augustowską z 1945 r.

       Podczas uroczystości wręczane były wydane przez nadleśnictwo ulotki zawierające opis trasy oraz mapę.

       Podsumowując całą uroczystość można stwierdzić, iż utworzona ścieżka jest ważnym elementem w utrzymaniu pamięci o wydarzeniach powiązanych z Obławą Augustowską oraz zdecydowanie przyczyni się ona do podniesienia historycznej świadomości ludzi odwiedzających tereny nadleśnictwa.