Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona czynna gatunków i siedlisk w Nadleśnictwie Pomorze

Nadleśnictwo Pomorze w 2023 r.zakończyło prace związane z projektem „Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL LP”. W ramach projektu wykonano prace polegające na ochronie czynnej torfowisk i gatunków chronionych roślin na powierzchni 33,69ha w latach 2019-2023.

Gatunki objęte ochroną czynną w ramach projektu to: Lipiennik Loesela, Skalnica torfowiskowa, Leniec bezpodkwiatkowy oraz Sasanka otwarta.

Lipiennik Loesela gatunek objęty w Polsce ochroną ścisłą od 1946 r. Jest byliną o żółtawozielonej barwie, dorastającą do 20 cm wysokości. Lipiennik  występuje na torfowiskach niskich lub zasilanych wodami podziemnymi bogatymi w związki wapnia. Ochrona czynna gatunku polegała na usuwaniu nalotu drzew i krzewów oraz koszeniu i wynoszeniu trzcin porastających torfowisko.

Skalnica torfowiskowa jest rośliną wieloletnią z krótkimi i cienkimi rozłogami, posiada pojedynczy pęd kwiatostanowy o wysokości przeważnie 10-40 cm. Ochrona czynna gatunku polegała na usuwaniu nalotu drzew i krzewów oraz koszeniu i wynoszeniu trzcin porastających torfowisko.

Leniec bezpodkwiatkowy objęty w Polsce ochroną ścisłą. Jest byliną o wysokości od 10 do 30 cm. Leniec jest półpasożytem, który za pomocą ssawek czerpie wodę i sole mineralne z korzeni innych roślin. Do rozpoczęcia kwitnienia wymaga nasłonecznienia. W ramach ochrony czynnej gatunku przeprowadzono prace polegające na usuwaniu gatunków inwazyjnych (Czeremchy amerykańskiej, Dębu czerwonego) wraz z wynoszeniem poza siedlisko Leńca, wykaszanie gatunków ekspansywnych powodujących zacienienie (malina, trzcinnik) wraz z wynoszeniem poza stanowisko Leńca.

Sasanka otwarta objęta w Polsce ochroną ścisłą. Jest byliną o silnie, srebrzystobiało owłosionych organach nadziemnych o wysokości do 20 cm. Gatunek ten charakteryzuje się okazałymi niebeskimi lub fioletowymi kwiatami.  Ochrona czynna  gatunku składała się z  prac polegających  na  usuwaniu gatunków inwazyjnych (Czeremchy amerykańskiej, Dębu czerwonego) wraz z wynoszeniem poza obszar występowania Sasanki i wykaszanie gatunków ekspansywnych powodujących zacienienie (malina, trzcinnik) wraz z wynoszeniem poza stanowiska Sasanki.

Siedliska objęte pracami w ramach projektu to: Górskie i nizinne torfowisko zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk oraz Torfowisko nakredowe.

Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk to silnie zróżnicowana fitosocjologicznie grupa torfowisk, których wspólną cechą jest występowanie charakterystycznych mchów brunatnych. W warstwie runa dominują turzyce z domieszką roślin dwuliściennych. Ochrona czynna siedliska polegała na usuwaniu nalotu drzew i krzewów oraz koszeniu i wynoszeniu trzcin porastających siedlisko.

Torfowisko nakredowe jest siedliskiem najczęściej występującym na brzegach jezior alkaicznych (zasobnych w węglan wapnia), zazwyczaj z dużymi pokładami gyti lub kredy jeziornej, na których zalegają pokłady torfowe. Ochrona czynna torfowiska polegała na usuwaniu nalotu drzew i krzewów oraz koszeniu i wynoszeniu trzcin porastających siedlisko.

Nadleśnictwo Pomorze podjęło kolejne działania w celu uzyskania dofinansowania na kontynuację prowadzonych zabiegów ochrony czynnej, gatunków i siedlisk związanych z torfowiskami.