Lista aktualności Lista aktualności

POSADZONE „ŚWIERKI PAPIESKIE”

W dniu 07.05.2021 r. przy Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach zostały uroczyście posadzone drzewka. Sadzonki Świerka pospolitego (Picea abies L.) zostały wyhodowane z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek w czasie Pielgrzymki Polskich Leśników z okazji przekazania choinki dla Watykanu, w dniu 7 grudnia 2017 roku.

Uroczystość rozpoczęła się Nabożeństwem Majowym i Mszą Świętą odprawioną w intencji leśników. Podczas Homilii Ks. Prałat Zbigniew Bzdak podkreślał rolę przyjaźni i przyjaciół w życiu każdego człowieka.

Po Mszy, Nadleśniczy Nadleśnictwa Pomorze Piotr Nalewajek, przekazał świerki Księdzu Prałatowi wraz z certyfikatem potwierdzającym pochodzenie drzewek oraz pamiątkową tabliczką. Obecny na uroczystości Andrzej Konieczny, który w czasie pielgrzymki do Watykanu był Podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska opowiedział jak doszło do pobłogosławienia nasion. Po wysłuchaniu historii dotyczącej genezy pochodzenia drzewek zostały one posadzone przed Bazyliką przy Krzyżu Misyjnym.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Nadleśnictwa Pomorze wraz z rodzinami, Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego, przedstawiciele Służb Mundurowych Powiatu sejneńskiego, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sejnach, zaproszeni goście oraz parafianie.

W związku z panującymi obostrzeniami cała uroczystość miała skromny charakter w celu zachowania obowiązujących obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych.