Lista aktualności Lista aktualności

dąb niepodległości

 

Podczas uroczystości związanych z rozpoczęciem remontu klasztoru podominikańskiego w Sejnach został posadzony Dąb Niepodległości, pobłogosławiony przez Papieża Franciszka w dniu 23 maja 2018 roku w Rzymie, podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych w Polsce wraz z duszpasterzami do Grobu św. Jana Pawła II z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

            Dąb został posadzony przy Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Sejnach dnia 20 października 2020 roku

- w 45. rocznicę Koronacji Cudownej Figury Matki Boskiej Sejneńskiej

- w 100 – lecie urodzin św. Jana Pawła II

- z okazji rozpoczęcia remontu klasztoru podominikańskiego dla utworzenia w nim Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

            Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego. Po Mszy, na konferencji prasowej przedstawiono projekt remontu klasztoru podominikańskiego. Na zakończenie uroczystości został posadzony Dąb Niepodległości, który podarowali leśnicy z Nadleśnictwa Pomorze.

            W czasie posadzenia Dębu Pan Piotr Nalewajek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Pomorze opowiedział, w jaki sposób drzewko trafiło do Watykanu i zostało pobłogosławione. Na zakończenie wręczył na ręce Księdza Biskupa Jerzego Mazura pamiątkowy Certyfikat.

            W uroczystości udział wzięli leśnicy wraz z rodzinami, przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, oraz zaproszeni goście.