Lista aktualności Lista aktualności

11 luty - dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

11 luty - dzień dokarmiania zwierzyny leśnej

 

Mroźna i długa zima to dla mieszkańców lasu ciężki czas. Gruba warstwa śniegu, lód, mróz sprawiają, że zdobywanie pożywienia jest utrudnione. Dlatego myśliwi i leśnicy w ramach działań z ochrony lasu i szczególnie zimą dbają o to, aby zwierzętom leśnym nie zabrakło pokarmu w tak trudnym dla nich okresie. Dokarmianie zwierzyny jest bardzo ważne, ale równie istotne jest to aby robić to w prawidłowy sposób.

Jest wiele form i sposobów dokarmiania. Jeżeli chodzi o ptaki dziko żyjące, to leśnicy systematycznie rozwieszają w lasach specjalnie przygotowaną karmę bogatą w składniki odżywcze. Znajdują się w niej między innymi słonecznik, orzechy ziemne, rodzynki, ziarna zbóż czy płatki owsiane dodatkowo natłuszczone tłuszczem zwierzęcym. Taka mieszanka smakołyków to solidna porcja energii, która jest bardzo chętnie zjadana przez skrzydlatych mieszkańców lasu. Leśnicy pamiętają także o większych zwierzętach takich jak dziki, sarny, daniele, jelenie czy łosie. Specjalnie dla jeleniowatych systematycznie zimą wykładane są tzw. „drzewa zgryzowe”. Polega to na ścięciu drzew obfitujących w młodą korę między innymi takich gatunków jak: sosna, świerk w miejscach największego zagęszczenia jeleniowatych.

 

Czym karmić?

 

Idealna byłaby sytuacja, w której zwierzęta dostawałyby dokładnie to samo, czym żywią się w normalnych warunkach. Jest to jednak trudne do osiągnięcia. Mimo wszystko pożywienie, jakie im dostarczamy, powinno jak najbardziej przypominać pokarm naturalny. Oczywiste jest więc,  że różne gatunki ptaków będziemy dokarmiać w różny sposób.

I tak w przypadku najbardziej popularnych gości miejskich „ptasich stołówek", czyli wróbli i mazurków, ale też: rudzików, kosów, strzyżyków czy trznadli idealne okażą się proso, drobne kasze  i łuskany słonecznik, a nawet płatki owsiane. Sikory będą zadowolone z tradycyjnej słoninki - pod warunkiem, że jest ona surowa, niesolona i bez żadnych przypraw

i że zdejmujemy ją, gdy temperatura wzrasta powyżej zera - w innym przypadku szybko się zepsuje. Sikory chętnie będą też jadły słonecznik, konopie czy pestki dyni i innych roślin oleistych. Można im przygotować mieszankę tłuszczów zwierzęcych oraz takich właśnie nasion, uformować i powiesić w siatce czy w pojemniku.

Gołębie, kawki, gawrony chętnie będą jadły grube kasze i ziarna, można im także podać czerstwe białe pieczywo (nie na zakwasie) odpowiednio rozdrobnione. Inne ptaki, takie jak kwiczoły chętnie zjedzą suszone lub (jeszcze lepiej) mrożone owoce jarzębiny, aronii czy czarnego bzu, a nawet jabłka. Dobrze jest też, szczególnie w czasie mrozów, dosypać skrzydlatym gościom trochę wysokokalorycznych orzechów.

Nie należy zapominać o bardzo ważnym elemencie dokarmiania - czystej, świeżej, niezamarzniętej wodzie. Ptaki muszą pić, a zimą bardzo trudno im zaspokoić pragnienie. Bywa tak, że pojenie ptaków jest ważniejsze niż dokarmianie.

Niech Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej przypomina nam, że obok nas żyją dzikie stworzenia, skazane zimą na ciężką próbę. Od nas w znacznym stopniu zależy, ile z nich przeżyje zimę. Sporo zwierzaków przetrwa do wiosny tylko dzięki naszej pomocy, systematycznemu dokarmianiu. Zróbmy coś dla nich, leśni mieszkańcy zasługują na wsparcie…